Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij pozvao je ruskog predsjednika Vladimira Putina na direktan sastanak licem u lice, u otvorenom pismu koje mu je javno uputio prvi put od početka ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine.
„Predlažem sastanak“, napisao je Zelenskij u pismu koje predstavlja istovremeno poziv na pregovore i oštru kritiku Putinove više od dvije decenije duge vladavine.
Ukrajinski lider ocijenio je da ne treba čekati da administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa ponovo usmjeri punu pažnju na rat u Ukrajini, dok je trenutno fokusirana na sukob sa Iranom. Zato je, kako navodi, vrijeme za direktan razgovor lidera dvije zemlje.
Mogući domaćini - Švicarska, Turska ili neka od arapskih zemalja
Zelenskij je predložio da se sastanak održi u neutralnoj trećoj državi, isključivši mogućnost da domaćin budu Moskva ili Kijev. Kao moguće lokacije naveo je Švicarsku, Tursku ili neku od arapskih zemalja.
„Ključna pitanja rješavaju lideri. Tako je uvijek bilo i tako će uvijek biti. Predlažem da odredimo jasan datum za takav sastanak“, poručio je Zelenskij.
U pismu je naveo i konkretne korake koje smatra neophodnim za početak mirovnog procesa. Ukrajina je, kako tvrdi, spremna da uvede potpuno primirje tokom trajanja pregovora, a kao prvi korak ka okončanju rata predložio je razmjenu svih ratnih zarobljenika po principu „svi za sve“. Zelenskij je takođe zatražio povratak ukrajinskih civila i djece koja su tokom rata odvedena iz Ukrajine na teritoriju pod ruskom kontrolom.
Upozorenja o unutrašnjim problemima Rusije
U obraćanju Putinu ocijenio je da Rusija sve više osjeća posljedice rata, ukazujući na napade ukrajinskih dronova duboko na ruskoj teritoriji, ekonomske probleme, nestašice goriva, rast cijena i potrebu za dodatnom mobilizacijom.
On je naveo i da ukrajinske obavještajne službe raspolažu informacijama da Moskva razmatra planove za produžavanje rata do 2027. ili 2028. godine, uz sve veće oslanjanje na balističke raketne napade. Zelenskij je optužio Rusiju i da pokušava da dodatno uvuče Bjelorusiju u sukob, kao i da destabilizuje situaciju u Pridnjestrovlju, proruskoj separatističkoj oblasti u Moldaviji.
Kremlj bez reakcije, Trump se oglasio
Kremlj je saopštio da je Putin upoznat sa sadržajem poruke, ali da još nije imao priliku da je detaljno prouči. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov ponovio je stav Moskve da Zelenskij može da dođe u rusku prestonicu ukoliko želi razgovore.
Reagujući na mogućnost sastanka dvojice lidera, američki predsjednik Donald Trump izjavio je da bi bilo „sjajno“ kada bi se Zelenskij i Putin sastali.
„Mislim da bi bilo odlično da se sastanu. Trebalo bi da to urade i završe posao“, rekao je Trump novinarima u Ovalnom kabinetu. On je dodao da će obje strane morati da naprave kompromise i ocijenio da su Sjedinjene Države imale značajnu ulogu u podsticanju mogućnosti za direktne pregovore.