Svijet

Psihotični potezi ruskog predsjednika. "Putin gubi dodir sa stvarnošću"

Raport.Ba
putin rat 5

Ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu ponestaje opcija u njegovoj dugotrajnoj invaziji na Ukrajinu, procjena je penzionisanog generala američke vojske Marka Hertlinga.

Hertling, koji je inače služio kao komandant američke vojske u Evropi od 2011. do 2012., tokom gostovanja na CNN-u govorio je o ratu u Ukrajini.

Uprkos Putinovim pokušajima o proglašenju aneksije četiri regije u Ukrajini, ruska vojska nedavno se suočila s velikim novim neuspjehom kada su u subotu ukrajinske snage u subotu ponovno zauzele Liman, grad u otcijepljenoj regiji Donjeck.

Hertling je rekao da Putin sve više gubi dodir sa stvarnošću te da u Ukrajini nema više čime manevrirati. Dodao je da su Putinovi pokušaji da proglasi aneksiju i zauzme pobjednički stav bili "psihotični".

"Činjenica da postoji takva oholost pred neuspjehom na svakoj razini koju gospodin Putin pokazuje je jednostavno nevjerovatna", rekao je Hertling te dodao:

"I još uvijek pokušava raditi makijavelistički pristup manevriranja figurama na šahovskoj ploči, a trenutno nema ništa čime bi manevrirao. Osuđen je na svjetskoj pozornici, gubi na bojnom polju, njegova ekonomija posrće.

Nije ostvario uspjeh ni u jednom od svojih političkih, strateških ili operativnih ciljeva. Dakle, trud usprkos svemu ukazuje na nekoga tko je izgubio osjećaj sa stvarnošću", rekao je general.

Hertling je nedavnu izjavu ruskog čelnika da će Rusija pripojiti četiri ukrajinske pokrajine opisao kao nelegitimnu i kršenje međunarodnog prava.

invazija na Ukrajinu Mark Hertling Vladimir Putin Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu