Samo sedmicu dana nakon što je u Bijeloj kući podržao američkog predsjednika Donalda Trumpa, njemački kancelar Friedrich Merz naglo je promijenio retoriku.
Iako je donedavno bio "na istoj strani" s Washingtonom po pitanju rušenja režima u Teheranu, Merz sada izražava oštre kritike i strah od posljedica rata koji ulazi u svoju treću sedmicu.
Tokom posjete Norveškoj, kancelar je uputio najdirektnije kritike do sada, naglasivši da rat izaziva "ogromna pitanja" o sigurnosti i energetskoj stabilnosti Evrope. Merz je posebno zabrinut jer Trump, prema njegovom mišljenju, nema jasnu izlaznu strategiju, dok troškovi energije divljaju i prijete već oslabljenoj njemačkoj industriji.
Osim ekonomskog kolapsa, Berlin strahuje i od novog migrantskog talasa. Procjenjuje se da bi čak 28 posto Iranaca koji bježe od rata kao svoju prvu destinaciju izabralo upravo Njemačku.
Dodatni udarac odnosima Berlina i Washingtona zadala je odluka Trumpove administracije da ublaži sankcije Rusiji kako bi se obuzdale cijene nafte, što je Merz nazvao "pogrešnim" jer to direktno puni Putinovu ratnu kasnu i slabi Ukrajinu.
Kancelar se našao pod velikim pritiskom unutar svoje koalicije, prvenstveno od strane SPD-a, ali i ostalih evropskih lidera poput Emmanuela Macrona i Giorgie Meloni, koji su osudili udare na Iran kao kršenje međunarodnog prava. Merz je sada poručio da Njemačka nije i ne želi biti strana u ovom ratu, te da će se kroz G7 zalagati za hitno okončanje sukoba.