Predsjednik Rusije Vladimir Putin uputio je niz pohvala Elonu Musku, poredeći ga sa Sergejem Koroljovom – čovjekom koji je bio ključna figura sovjetskog svemirskog programa tokom 1950-ih i 1960-ih godina.
Na sastanku sa studentima, govoreći o ruskoj svemirskoj politici, Putin je – prema navodima ruske državne agencije TASS – izjavio da postoji jedna osoba u Sjedinjenim Američkim Državama koja je, kako je rekao, "potpuno opsjednuta Marsom".
Putin je tu osobu – jasno aludirajući na Muska – uporedio sa legendarnim sovjetskim inženjerom Sergejem Koroljovom, koji je bio ključan za historijski let Jurija Gagarina u svemir 1961. godine.
''Takvi ljudi se rijetko pojavljuju među ljudima, nose snažnu ideju u sebi. Iako danas neke od tih ideja djeluju nestvarno, s vremenom se često pokažu kao ostvarive'' - rekao je Putin, prenosi TASS.
Ovo nije prvi put da ruski lider izražava divljenje prema Musku – ranije ga je nazvao "izuzetnom ličnošću".
Musk je u posljednje vrijeme postao sve glasniji kada je riječ o ratu u Ukrajini. Iako je ranije bio savjetnik tadašnjeg američkog predsjednika Donalda Trumpa, sada često zauzima kontroverzne stavove koji su mnogi protumačili kao naklonjene Rusiji. Od 2022. godine, Ukrajina se bori protiv ruske invazije, koju je Kremlj započeo slanjem desetina hiljada vojnika na njen teritorij.