Predsjedavajući GV Mostar

Rahimić: Protivljenje građana Vrapčića treba uvažiti

Nakon gašenja požara i svih strasti koje su pratile ove događaje trebamo se okrenuti dijalogu i zajedničkom traženju rješenja za zbrinjavanje otpada, naveo je Rahimić
Raport
Piše: Raport
Djani rahimic fena 1
Fena

Predsjednik Gradskog vijeća Mostara Đani Rahimić oglasio se povodom katastrofalne ekološke situacije izazvane požarom na deponiji Uborak. Naveo je kako se do sada nije javno oglašavao jer je smatrao da u takvoj situaciji prioritet trebaju biti solidarnost, suzdržanost i rad na terenu.

'Smatrao sam da u ovoj teškoj situaciji svi trebamo biti solidarni i suzdržati se od nepotrebnih komentara i izjava, a posebno optužbi i prozivanja barem dok se stanje ne normalizuje, ali nažalost neodgovorni političari i pojedinci su odmah nakon početka požara dok je još vladala neposredna opasnost krenuli u svoju promociju i preuranjeno optuživanje svih koje smatraju odgovornim. Zahvaljujući nadljudskim naporima vatrogasaca i radnika JP Deponija požar je prvi dan stavljen pod kontrolu i već u utorak se krenulo sa zatrpavanjem opožarenog dijela deponije što je najefikasniji način za njeno gašenje. Taj dan sam lično pratio radove na zasipanju deponije i zaista nisam ni mogao davati izjave, te se ovim putem izvinjavam svim medijima koji su zvali i tražili komentar.  Smatrao sam da je važnije da budem na licu mjesta sa radnicima firme HP Investing jer su i oni rizikovali svoje živote izlaskom na deponiju gdje se dan ranije špekulisalo o eksploziji metana', naveo je Rahinić.

Dodao je da je pratio rad štaba civilne zaštite i saznao za protivljenje mještana Vrapčića oko lokaliteta pretovaranja otpada.

'Odmah želim istaći da protivljenje ovih građana treba uvažiti, isto kao što je uvaženo protivljenje građana Rodoča i Jasenice kada je prošle godine plan bio da se otpad pretovara na tom lokalitetu. Prihvatljivu lokaciju za pretovar je teško naći, možda jednako teško kao i lokaciju za eventualnu novu deponiju, iako pretovar i deponovanje nisu isto, ipak razumijem da su ljudi izgubili povjerenje i da treba raditi na izgradnji povjerenja. Smatram da je sada prioritet da se požar što prije ugasi i nadam se da će se to desiti u toku sutrašnjeg dana jer radovi na zasipanju napreduju u što sam se danas opet lično uvjerio. Nakon gašenja požara i svih strasti koje su pratile ove događaje trebamo se okrenuti dijalogu i zajedničkom traženju rješenja za zbrinjavanje otpada, ali i za efikasnu protivpožarnu zaštitu', kaže Rahimić.

Podsjetio je da je godinu i po predsjednik Gradskog vijeća te dodao da odgovorno stoji iza svakog svog poteza, izjave, saopćenja, prijedloga i odluke u tom periodu.

'Naravno da, kao i svako ljudsko biće, griješim, ali NIKADA ta greška nije bila svjesna ili zlonamjerna, posebno nije nanijela štetu građanima, a možda meni lično jeste, zbog čega jasno i odlučno odbacujem bilo kakve optužbe političkih aktivista koji žele prikupiti jeftine poene na ovoj nesreći. Na kraju se još jednom želim zahvaliti svima koji su na bilo koji način pomogli u gašenju požara i spašavanju ljudi i materijalnih dobara, a građane pozvati na strpljenje i oprez do okončanja vanrednog stanja', naveo je Rahimić na društvenim mrežama.

Đani Rahimić Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu