novi detalji

Raport otkriva: Došlo je do zaokreta pred put Cvijanović u SAD, Dodik joj instalirao savjetnicu da je 'prati'. Ali, poruka koju će dobiti u Washingtonu značit će njegov kraj

Piše Semira Degirmendžić
Banja Luka: Skup podrške Miloradu Dodiku nakon izricanja presude
26.02.2025., Banja Luka, Bosna i Hercegovina - Na platou kod Narodne skupstine Republike Srpske odrzan je skup podrske Miloradu Dodiku nakon izricanja presude na Sudu BiH koji ga je proglasio krivim. Zeljka Cvijanovic i Milorad Dodik Photo: Dejan Rakita/PIXSELL

Željka Cvijanović, članica Predsjedništva BiH, imenovala je Anu Trišić-Babić za svoju savjetnicu u Predsjedništvu BiH, saznaje Raport.

Ana Trišić-Babić donedavno je bila savjetnica u kabinetu Milorada Dodika, bivšeg predsjednika entiteta Republike Srpske, a Cvijanović ju je morala imenovati za savjetnicu po Dodikovom naređenju.

I to ne samo zbog uhljebljenja, jer je Trišić-Babić nakon što je Dodik izgubio mandat predsjednika ostala bez posla, nego zbog mnogo važnijeg zadatka.

Duboko nepovjerenje

Naime, Ana Trišić-Babić je kako saznaje Raport, članica delegacije koju danas predvodi Cvijanović pri posjeti Sjedinjenim Američkim Državama i morala je dobiti funkciju savjetnice kako bi mogla 'poletjeti' s Cvijanović danas iz Zagreba ka Washingtonu.

Uloga Trišić-Babić u ovoj misiji nije samo protokolarna. Raport je i ranije pisao o ulozi koju je Trišić-Babić igrala u pregovorima sa zvaničnicima Evropske unije o Dodikovoj političkoj, ali i pravnoj budućnosti. Ova činjenica još je jedan pokazatelj i dokaz dubokog nepovjerenje koje Dodik ima prema Cvijanović, uprkos javnim pokušajima ovog SNSD-ovog dvojca da takvu percepciju demantiraju.

Taj i ovaj najnoviji primjer pokazuju da Dodik isključivo vjeruje Trišić-Babić kada je u pitanju njegova dalja sudbina, te nema sumnje da će sve poruke koje Trišić-Babić u Washingtonu prenese biti u funkciji njegovog političkog opstanka. Time je Trišić-Babić dobila zadatak da svim silama stavlja Dodika u prvi plan, bez obzira na formalnu ulogu Cvijanović kao članice Predsjedništva BiH.

Raportovi izvori tvrde da će Amerikanci poručiti da Dodik mora otići

Ani Trišić-Babić bila je ranije namijenjena uloga i Dodikovog posrednika i zastupnika u propalim pregovorima s pojedincima iz Evropske unije, a najnovija misija je samo dokaz da je ona jedan od najlojalnijih i najodanijih Dodikovih kadrova u 'sjeni'.

Međutim, prema tvrdnjama izvora Raporta, na sastanku u Washingtonu Cvijanović će biti saopćeno da se Milorad Dodik mora povući s političke scene u BiH i poštovati presudu Suda BiH.

Naši izvori tvrde da će Cvijanović biti jasno poručeno da Dodik mora stati sa napadima na ustavni poredak BiH i prihvatiti odluku o održavanju prijevremenih izbora za predsjednika RS raspisanih za 23. novembar.

Inače, služba protokola Predsjedništva BiH obavijestila je prošle sedmice Ambasadu BiH u Washingtonu da delegacija s Cvijanović putuje u ponedjeljak, 1. septembra. Međutim, samo nekoliko dana kasnije došlo je do naglog preokreta. Let i rezervacije VIP salona na aeorodromima gdje je Cvijanović s članovima delegacije trebala presjedati do konačnog odredišta u SAD otkazani su, a putovanje je pomjereno za danas, 2. septembra.

Raportovi izvori tvrde da je to urađeno 'kako bi se stigle obaviti sve radnje vezane za imenovanje Trišić-Babić za savjetnicu Željke Cvijanović, bez čega ne bi mogla biti u zvaničnoj delegaciji Predsjedništva BiH'.

Milorad Dodik Željka Cvijanović Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu