Vijesti

Raport otkriva: Prvi put će ambasade BiH u cijelom svijetu 11. jula spustiti zastave na pola koplja

Raport.Ba
Bisera instrukcija f
Ministarstvo vanjskih poslova BiH uputilo je instrukciju svim ambasadama BiH u svijetu povodom 11. jula, godišnjice genocida u Srebrenicu, otkriva Raport. Ministrica Bisera Turković, tako je prvi put poslala instrukciju kojom se bh. ambasadama nalaže da zastavu spuste na pola koplja, kao simbol dana žalosti u BiH. Mogli bi se reći da je ovo potez ministrice Turković koje je za pohvalu. Nakon brojnih gafova. Prenosimo njen dopis u cijelosti: "U iščekivanju da Vijeće ministara donese Odluku vezano za proglašenje 11 jula Danom žalosti Ministarstvo vanjskih poslova BiH nalaže svim DKP-im BiH da postupaju u skladu sa sljedećim instrukcijama: -Sva diplomatsko-konzularna predstavništva i misije BiH (uključujući rezidencije šefova DKP misija) su na dan 11.07.2020. dužna da spuste zastavu BiH na pola koplja, odnosno jarbola (u vezi s čl. 20. Bečke konvencije o diplomatskim odnosima); [caption id="attachment_30407" align="alignnone" width="698"]
Instrukcija koju je poslala ministrica Turković[/caption] -Sva diplomatsko-konzularna predstavništva i misije BiH su u obavezu da pošalju cirkularnu notu (obavijest, svima na znanje) o navedenoj odluci nadležnim ministarstvima vanjskih poslova u zemlji prijema i zemljama koje pokrivaju nerezidentno, odnosno međunarodnim organizacijama pri kojima su akreditirane, te svim stranim DKP-im u zemlji prijema i inostranim misijama akreditiranim pri pomenutim međunarodnim organizacijama; -Sva diplomatsko-konzularna predstavništva i misije BiH, istovremeno su u obavezi da na prigodan i dostojanstven način, za pijetetom, obilježe 11. juli - Dan žalosti, kao dan sjećanja na nevine žrtve sa šireg područja Srebrenice. Tokom proteklog rata na teritoriji cijele BiH počinjeni su brojni zločini i dogodile se tragedije ogromnih razmjera, ali je po brutalnosti i broju žrtava najteži zločin, odnosno genocid izvršen u Srebrenici. Danom žalosti izražava se saučešće i suosjećanje s porodicama žrtava genocida u Srebrenici; -Sva diplomatska-konzularna predstavništva i misije BiH koja planiraju organiziranje nekih javnih-privatnih okupljanja ili drugih vidova obilježavanja događaja, uoči ili na Dan žalosti, dužna su o tome obavijestiti Ministarstvo vanjskih poslova BiH pisanim putem, u vidu najave događaja, a nakon organizacija istog, u vidu kratkog izvještaja (s jasnom preciziranim podacima o vrsti događaja vremenu, lokaciji, broju učesnika, prisustvu domaćih-stranih zvaničnika, medija i sl.)"
11. juli ambasade BiH Bisera Turković genocid u Srebrenici izdvojeno Ministarstvo vanjskih poslova BiH Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu