Kriminal

Raport otkriva: Šta su svjedoci rekli istražiteljima o Prcićevom univerzitetu

Američki univerzitet u BiH (AUBiH) na čijem je čelu kontroverzni Denis Prcić godinama se spominjao u negativnom kontekstu, prije svega zbog zloupotreba, pa i prevara. Ipak, diploma koju je nedavno parlamentarnoj Komisiji za nadzor nad radom Obavještajno-sigurnosne agencije BiH dostavio njen direktor Osman Mehmedagić, mogla biti biti kap koja će preliti čašu.

Dopis koji je nedavno iz Tužilaštva BiH poslan Ministarstvu za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo navodi se da je Tužilaštvo BiH zaprimilo informaciju FBI Ureda Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u kojem ih je obavijestilo o saznanjima o mogućim nezakonitostima počinjenim od strane Američkog univerziteta i Denisa Prcića, koji je državljanin SAD-a.

Upitne dozvole za rad u Sarajevu

Ovaj Univerzitet istraživala je i Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA). U izvještajima SIPA-e iz 2018., koje Raport ima u posjedu, svjedoci su izjavljivali da su u sklopu AUBiH u Sarajevu radili brojni fakulteti, iako nisu imali odobrenje i potrebne dozvole za rad na području Kantona Sarajevo.

U izvještajima se navodi i službena zabilješka o obavljenom razgovoru sa Mirhom Mujkanović, bivšom suprugom Denisa Prcića, koja je bila uposlenik AU BiH do kraja 2018., te je bila zadužena za poslove akademske službe. Nakon što je prekinula radni odnos sa AUBiH, zbog ličnih problema sa bivšim suprugom Prcićem, zaposlila se na Univerzitetu u Tuzlu. Nakon toga, navodi se u zabilješci, pretučena je u Tuzli i zadobila je teške povrede, te smatra da iza svega stoji Denis Prcić. Mujkanović je kazala da je AUBiH izvodio nastavu u Sarajevu. Navela je da je AU legalno radio u Tuzli, ali da nije imao potrebne dozvole za rad na području KS. U vezi dobijanja potrebnih dozvola i akreditacija za rad na području KS, navodi da je Selmo Cikotić, koji je u dobrim odnosima sa Prcićem, koristio svoj položaj i utjecao s ciljem da AUBiH dobije na korištenje prostorije bivše kasarne u Sarajevu, navjerovatnije u ulici Safeta Zajke, ali da nije uspio u tome.

Mujkanović je kazala da joj je lično poznato da je na području KS, bez obzira što nisu imali zakonom propisane dozvole i odobrenja, AUBiH izvodio nastavu, ali da su diplome izdavali u Tuzli. Također je kazala kako zna da pojedini policijski službenici izvode nastavu na AUBiH te da su u dobrim odnosima sa Prcićem. Navela je i da AUBiH ne zadovoljava standarde u smislu minimuma potrebnog nastavnog osoblja, s obzirom na to da se većina profesora kratko zadržava jer daju otkaz ili budu otpušteni. Navela je i kako nije upoznata sa finansijskim poslovanjem AUBiH jer je Prcić te informacije zadržavao za sebe.

U vezi provođenja inspekcijskih kontrola na AUBiH u KS, kazala je da je Prcić uvijek bio agresivan prema inspektorima tokom kontrole, na taj način ih ubjeđivao da je sve po zakonu, te da zbog njegovog ponašanja inspktori nisu htjeli ulaziti sa njim u konfliktne situacije.

U izjavi svjedoka Sanela Halilbegovića, bivšeg višeg asistenta i docenta na Fakultetu međunarodnih finansija AUBiH od 2011. do 2017. godine., navodi se kako mu je poznato da su studenti i uposlenici po nalozima Denisa Prcića i Esmira Ganića dobijali upute da tokom vršenja prosvjetne inspekcije izjave inspektoru da su studenti Američke škole za ekonomiju, a ne AUBiH. Razlog je bio taj, kako je kazao Halilbegović, što su na području Sarajeva radili Američka akademija modernih umjetnosti, Fakultet informacionih tehnologija, Fakultet za međunarodno pravo, a koji nisu bili propisno registrovani za rad na području KS.

Bivša dekanesa Ekonomskog fakulteta AUBiH u Sarajevu od 2016. do 2017. Adisa Omerbegović-Arapović,  izjavila je kao svjedok da je radila kao vanjski saradnik i predavač na više predmeta na adresi Trg solidarnosti 10 u Sarajevu. Kazala je da nikad nije dobila na uvid Statut Univerziteta, niti je kao dekanesa učestvovala u radu Nastavno-naučnog vijeća. Također je kazala da je AUBiH radio na području Sarajeva, i to Fakultet informacionih tehnologija, Američka škola za upravu – smjer pravo, Američka akademija modernih umjetnosti – Grafički dizajn i Fakultet za ekonomiju.

Da su ovi fakulteti radili u Sarajevu, potvrdila je SIPA-i i Jasmina Biogradlić, bivši pravni savjetnik na Američkoj školi za ekonomiju u Sarajevu od 2014. do 2017. Navela je da sjednice Nastavno-naučnog vijeća i Senata Univerziteta nikad nisu održavane, nego su sačinjavani fiktivni dokumenti u vezi lažnog prikazivanja sjednica, te da su se svi pečati i faksimili pečata nalazili kod Denisa Prcića. Kazala je da je plaće dobijala na način da dio bude uplaćen na njen račun, a dio dobije u gotovini, s tim da nikad nije dobijala platne liste te je na kraju zbog stalnog zlostavljanja i pritisaka od strane Denisa Prcića dala otkaz.

Svjedoci studenti Admir Kurtović, Amela Šarić i Emina Berbić (svi bivši studenti Američke škole za državnu upravu) kazali su da su predavanja slušali u Sarajevu u zgradama Unitica i TV Pinka.

Svjedok Jasmin Škamo, bivši student Fakulteta informacionih tehnologija AUBiH u Sarajevu od 2015. do 2016., izjavio je da je predavanja slušao u Sarajevu. Tokom 2015. mu je Denis Prcić ponudio da sa dvojicom kolega studenata napravi videoigricu, te mu je Prcić naglasio da ima prijatelja u Oružanim snagama BiH koji ima hardver „u malom prstu“. Prema svjedoku, Prcićeva namjera je bila da ih na ovaj način radno angažuje, a zauzvrat  Škamo i kolege ne bi plaćale školarinu. Nakon što su odbili ponudu, Prcić ih je verbalno napao, a sljedeće godine u prisustvu drugih studenata Prcić je Škamu ponovo verbalno napao, odveo u studentsku službu na adresi Trg solidarnosti 10 u Sarajevu, te natjerao da potpiše dokumente o ispisu sa fakulteta.

Telefonski pozivi i psovanje majke

U izvještaju iz 2018. Kantonalnom tužilaštvu KS su dostavljeni i zapisnici o saslušanju bivših predavača AUBIH. Emir Kremić, direktor Federalnog zavoda za statistiku i bivši docent na Fakultetu informacionih tehnologija AU BiH tokom akademske 2016/2017. godine, izjavio je da je nastavu izvodio u zgradi TV Pink u Sarajevu. Kremić je bio protiv prakse da studenti realizuju praksu van prostorija fakulteta bez novčane naknade. Zbog toga je došlo do „zahlađenja“ njegovih odnosa sa Prcićem. Kremiću nije bilo poznati da li je i ovaj fakultet imao dozvole za rad u Sarajevu, ali je naveo da mu je Prcić rekao da je sve „čisto“ te da su to zlonamjerne priče.

Svjedok Ljubomir Cvijanović, bivši profesor i dekan na Fakultetu informacionih tehnologija, kazao je da je 2012. dao otkaz zbog neisplaćenih plaća i penzionih doprinosa. Nakon toga dobio je poziv od Prcića koji ga je vrijeđao i psovao mu majku.

Ajla Kirlić-Hasović, bivši predavač, kazala je da joj nije bilo poznato da fakulteti koji su u sklopu AU BiH egzistirali u Sarajevu imaju potrebne dozvole za rad. Kada je 2018. dala otkaz, imala je problem pri dobijanju svojih dokumenata od AUBiH te je utvrdila sa nisu izvršene zakonom predviđene uplate prema PIO/MIO, dok su obrasci podnošeni Poreskoj upravi FBiH, prema njenom mišljenju, krivotvoreni, o čemu je podnijela prijavu policijskom organu.