Istraživački tim na Univerzitetu u Kjotu, zajedno sa kompanijama Teraverse i XNOVA, razvio je humanoidnog budističkog robota sa vještačkom inteligencijom, dizajniranog za vođenje razgovora i interakciju sa ljudima.
Robot, nazvan Budaroid, baziran je na humanoidnom robotu Unitree G1, kojeg proizvodi kineska kompanija Unitree Robotics, i opremljen je sistemom BuddhaBot-Plus. Prema riječima programera, prenosi agencija TASS, modul za dijalog koristi najnoviju verziju ChatGPT-a i dizajniran je prema sistemu u kojem se odgovori prvo generišu korištenjem formulacija iz budističkih tekstova, a zatim dopunjuju tumačenjima i objašnjenjima koristeći OpenAI-jev model za jezik.
Programeri su navodno također obučavali svog robota da izvodi niz gestova, uključujući lagano hodanje, naklon i gest sklopljenih ruku. Sistem također posjeduje prepoznavanje i sintezu govora, kao i sinhronizaciju vokalnih odgovora sa pokretima tijela.
Programeri napominju da je ovo prvi "religijski vještački robot" sa pokretima bliskim humanoidnim, sposoban za dvonožno hodanje i prirodni verbalni dijalog.
Oni ističu da se tehnologija može primijeniti i u drugim oblastima, na primjer, u stvaranju humanoidne vještačke inteligencije obučene u "ekonomskoj teoriji" za konsultantske i analitičke zadatke.