Renault Grupa imenovala je novog glavnog izvršnog direktora i člana uprave – Francoisa Provosta.
„Posvetit ću svu svoju energiju i strast da zajedno s naših 100.000 zaposlenika, trgovcima, dobavljačima i partnerima doprinesem razvoju naše Grupe, jedne od vodećih kompanija francuske industrije u posljednjih 127 godina“, izjavio je Provost povodom imenovanja.
Nakon što je sredinom juna Luca de Meo iznenada odstupio s pozicije generalnog direktora Renault Grupe, sada je poznato ko će ga naslijediti.
Na sastanku Upravnog odbora održanom pod predsjedavanjem Jean-Dominiquea Senarda, odlučeno je da Francois Provost postaje novi glavni izvršni direktor Renault S.A. i predsjednik Renault s.a.s., s mandatom od četiri godine koji je stupio na snagu 31. jula. Također je imenovan direktorom oba entiteta.
Francois Provost je ranije obavljao funkciju glavnog direktora za nabavku, partnerstva i odnose s javnošću. Ima 23 godine iskustva u Renault Grupi, a poznat je po svom međunarodnom iskustvu i strateškoj viziji. Njegovo imenovanje smatra se ključnim za nastavak i ubrzanje razvoja Renault Grupe.
Provost je rođen 1968. godine, diplomirao je na Ecole Polytechnique i karijeru započeo u javnom sektoru. Renaultu se pridružio 2002. i od tada je obavljao brojne rukovodeće pozicije u Portugalu, Rusiji, Južnoj Koreji, Kini i širom Azije i Pacifika.
Njegovo posljednje radno mjesto bilo je u okviru vodećeg tima Grupe, gdje je bio zadužen za strateška partnerstva, uključujući saradnje s Nissanom, Geelyjem i Aramcom.
Predsjednik Upravnog odbora Jean-Dominique Senard izjavio je:
"Uvjeren sam da će Francois voditi Grupu s razboritošću i odlučnošću, neophodnim za industriju koja se brzo mijenja.
Njegova stručnost, odgovornost i liderstvo bit će ključni u ostvarenju naših strateških ciljeva.“
Povodom imenovanja, Provost je dodao:
"S ponosom prihvatam ovu ulogu. Renault Grupa ima snažne temelje, posvećene timove, izvanredne proizvode i snažne brendove.
Uložit ću maksimalan trud da zajedno ispišemo novo poglavlje naše historije.“
Renault Grupa će danas, 31. jula, objaviti svoje polugodišnje finansijske rezultate.