Zaustavljanje investicija

Retorika Milorada Dodika urušava ekonomiju RS: Investitori se povlače, negativne efekte osjetit će cijela BiH

Najave referenduma uglavnom pojačavaju osjećaj političke nestabilnosti, a na to su ulagači posebno osjetljivi
Piše N. D.
dodik22

Ukupne investicije u Bosni i Hercegovini se povećavaju iz godine u godinu.

I u entitetu Republika Srpska na sceni je nominalno povećanje. Uglavnom zahvaljujući javnim i domaćim ulaganjima, priliv direktnih stranih investicija (FDI) u posljednje dvije godine pokazuje trend stagnacije u manjem bh. entitetu.

Stručnjaci ocjenjuju da je glavni razlog za to što se događa s ekonomijom u RS pojačana politička neizvjesnost koju prouzrokuje Milorad Dodik, koja utiče na povjerenje stranih investitora i odgađa njihovo donošenje odluka o ulasku na tržište.

Negativan trag na investiciono okruženje

Ekonomisti su saglasni da aktuelna politička situacija ostavlja negativan trag na investiciono okruženje.

Privatni kapital je posebno osjetljiv na poruke o mogućim institucionalnim promjenama i političkoj nestabilnosti. Zbog toga se nove investicione odluke jednostavno odlažu dok se situacija ne stabilizira.

Najave referenduma i politička retorika Milorada Dodika i određenog dijela političara iz RS, uglavnom pojačavaju osjećaj političke nestabilnosti, a na to su investitori posebno osjetljivi.

Prije svega poznato je da investitori u startu u svojim analizama uračunavaju i političku stabilnost.

Kada se ponovo počne govoriti o referendumima i mogućem “razbijanju” ustavnog poretka države, raste ocjena političkog rizika i RS se doživljava kao nestabilno tržište.

Tu je i veća zadrška kod dugoročnih ulaganja jer projekti u energetici, infrastrukturi ili industriji zahtijevaju stabilno okruženje i pravnu sigurnost.

Bilo kakve najave “odvajanja” ili institucionalnih promjena investitore automatski tjeraju na čekanje ili odustajanje.

"Već dvije godine od kada su uvedene sankcije od strane banaka, mnoge kompanije koje su bile vezane za vlast Milorada Dodika su osjetile velike probleme što je svakako utjecalo na ekonomiju RS.

Međutim, znamo da su već od ranije mnoge evropske države prekinule projekte u RS, prije svega Njemačka, a ova retorika koja je sve samo ne umirujuća i koja ukazuje na dalju eskalaciju kriza, ne može ostati nezamijećena u međunarodnim medijima, tako da svako onaj ko je možda planirao ili već bio u pregovorima o nekim zajedničkim investicijama u RS će odustati od takvih projekata", kaže za Raport ekonomista Damir Bećirović.

Cilj dalje osiromašenje stanovništva

Prema njegovim riječima stvari nisu optimistične.

"Ja se bojim da će u jednom srednjem roku u RS teško doći do značajnih direktnih stranih investicija. Naravno, indirektno to će se odraziti i na FBiH, jer ipak je BiH jedinstven ekonomski prostor i jedinstvena država tako da nikome nije od koristi ovakva retorika, a možda čak i da je cilj dalje ekonomsko osiromašenje stanovništva kako bi se lakše upravljao ovakvim političkim procesima", naglašava Bećirović.

Ne treba zanemariti u cijeloj priči ni mogući dodatni pad interesa međunarodnih finansijskih institucija poput Svjetske banke, EBRD i drugih, jer oni prate političke tokove i rijetko ulaze u projekte ako postoji rizik od destabilizacije ili sankcija.

„Prolongirana politička neizvjesnost, naročito u entitetu Republika Srpska, dodatno povećava percepciju rizika kod investitora i usporava provođenje ključnih reformi“, navela je Svjetska banka u Country Economic Memorandumu za BiH još 2023. godine.

investicije Milorad Dodik Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu