sajam u japanu

Revolucija u autoindustriji: Mazdina nova tehnologija uklanja CO₂ direktno iz auspuha

Raport.Ba
Vision X Coupe
Foto: Screenshot/YouTube

Na Mazdinom štandu na Sajmu mobilnosti u Japanu 2025. predstavljena je tehnologija koja bi mogla promijeniti sudbinu automobila s motorima s unutrašnjim sagorijevanjem.

Na ispušni sistem konceptnog Vision X-Coupea, plug-in hibridnog pogona s turbopunjačem i dvostrukim rotacionim motorom, pričvršćen je uređaj za direktno hvatanje ugljika koji uklanja ugljik iz ispušnih gasova prije nego što napuste ispušnu cijev.

Sistem funkcioniše kao filter unutar ispušnog sistema, izvlačeći ugljeni dioksid iz ispušnih plinova. Naučni proces je sličan onome koji se koristi u velikim postrojenjima za hvatanje ugljika iz atmosfere, ali s jednom ključnom razlikom: ispušni plinovi iz automobila sadrže i do 350 puta veću koncentraciju ugljika od okolnog zraka.

Mazda planira nastaviti eksperimente s ovom tehnologijom, uključujući i promjene temperature ispušnih plinova kako bi proces hvatanja bio što efikasniji.

Ovo je, međutim, samo pola Mazdinog plana dekarbonizacije, jer bi se ovaj sistem mogao kombinovati s niskougljičnim ili potpuno ugljično neutralnim e-gorivima, čiji je ugljični otisak minimalan ili gotovo nepostojeći.

Kao dokaz primjenjivosti koncepta, Mazda će testirati prototip na trkaćem automobilu u Super Taikyu seriji izdržljivosti, kroz svoj natjecateljski tim Mazda Spirit Racing.

Vision X-Coupe Mazda Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu