U Washingtonu su u toku ključni razgovori između predstavnika Izraela i Libana, a američki državni sekretar Marco Rubio ocijenio je ovaj susret kao "historijsku priliku".
Sastanak se održava iza zatvorenih vrata u svečanoj prostoriji Benjamin Franklin, gdje su se okupili najviši diplomatski predstavnici tri zemlje.
Traženje okvira za stabilnost
Uz Rubija, američku stranu predstavljaju ambasador u Libanu Michel Issa te ambasador pri UN-u Mike Waltz. S druge strane stola nalaze se libanska ambasadorica u SAD-u Nada Hamadeh i izraelski ambasador Yechiel Leiter.
Rubio je u kratkoj izjavi naglasio kako su svi svjesni težine zadatka. "Svjesni smo da se radi o decenijama složenih odnosa koji se neće riješiti u nekoliko sati razgovora, ali naš cilj je postaviti čvrst okvir za trajni i održivi mir", poručio je američki šef diplomatije.