promjene

Rusija mijenja ton: Naš stav prema dogovoru s Ukrajinom se promijenio

Raport.Ba
Screenshot 2025-05-15 151422

Rusko ministarstvo vanjskih poslova saopćilo je da je stav Moskve o potencijalnom mirovnom dogovoru s Ukrajinom doživio promjene, u skladu s razvojem situacije na terenu. Kako navode, ruske snage posljednjih sedmica bilježe teritorijalne dobitke, što je utjecalo na novu pregovaračku poziciju.

Na pitanje agencije Reuters da li je ruski stav i dalje isti kao u junu 2024. – kada je predsjednik Vladimir Putin zahtijevao da Ukrajina zvanično odustane od članstva u NATO-u i povuče vojsku iz četiri regije koje Rusija smatra svojima – glasnogovornica Marija Zaharova odgovorila je:

„Da, postoje promjene u ruskom stavu.“

„Te se promjene temelje na promjenama na terenu“, dodala je Zaharova, ne otkrivajući više detalja.

Zelenski: „Ruska delegacija je samo dekorativna“

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ranije danas stigao je u Ankaru, gdje će se sastati s turskim predsjednikom Tayyipom Erdoganom kako bi razgovarali o sljedećim koracima u mirovnim pregovorima.

Tom prilikom Zelenski je oštro kritikovao sastav ruske delegacije, ocijenivši da se radi o politički nevažnim predstavnicima:

„Razina ruskog izaslanstva mi nije službeno poznata, ali ono što vidimo više govori da se radi o delegaciji na dekorativnoj razini“, izjavio je Zelenski.

„Moramo znati razinu ruskog izaslanstva, kakav mandat imaju i mogu li donijeti ikakvu odluku“, dodao je ukrajinski lider, naglašavajući da bez jasnog ovlaštenja s ruske strane, pregovori nemaju stvarnu težinu.

Vladimir Putin Volodimir Zelenskij Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu