Podrška Pakistanu

SAD i Iran postigli su Sporazum o prekidu rata. Hitno se oglasila i Kina i poslala poruku

Dvojica posrednika, Pakistan i Katar, u zajedničkom su sopćenju naveli da je samit na Lucernskom jezeru protekao u "pozitivnoj i konstruktivnoj atmosf
Raport
Piše: Raport
Trump i xi

Pakistan i Katar izvijestili su o značajnom napretku u diplomatskim naporima između Sjedinjenih Američkih Država i Irana, nakon prvog kruga razgovora na visokoj razini održanog na samitu u Švicarskoj. 

Nakon sastanka, Kina je pozvala SAD i Iran da nastave saradnju radi postizanja pozitivnih rezultata, piše Anadolu.

Dvojica posrednika, Pakistan i Katar, u zajedničkom su sopćenju naveli da je samit na Lucernskom jezeru protekao u "pozitivnoj i konstruktivnoj atmosferi". 

"Postignut je ohrabrujući napredak, uključujući uspostavu mehanizma za daljnje tehničke razgovore", stoji u saopćenju.

Vijest o napretku pozdravila je i Kina. 

Glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Guo Jiakun izjavio je novinarima u Pekingu kako se nada da će SAD i Iran "zadržati pozitivan zamah u pregovorima i raditi na istom cilju kako bi postigli pozitivne rezultate". 

Guo je dodao da Kina podržava posredničke napore Pakistana, Katara i svih relevantnih strana s ciljem trajnog okončanja američkog rata protiv Irana.

U Burgenstocku su održani dugo očekivani izravni razgovori američkog i iranskog izaslanstva. Amerričku delegaciju predvodio je potpredsjednik JD Vance, a iransko predsjednik parlamenta Mohammad Baqer Qalibaf. Svrha sastanka bila je rasprava o načinima provedbe Memoranduma o razumijevanju iz Islamabada, koji je potpisan 17. juna.

Nakon razgovora, iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi pohvalio je ulogu Pakistana i Katara. Istaknuo je da su pregovori sa SAD-om donijeli značajan napredak prema okončanju rata u Libanonu i ublažavanju pritiska na iransko gospodarstvo

Iran SAD Kina Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu