Sjedinjene Američke Države (SAD) danas su pozvale američke građane u Iranu da odmah napuste zemlju, nakon djelimičnog ponovnog otvaranja iranskog zračnog prostora od 21. aprila.
U upozorenju o putovanjima pozivaju se američki građani da prate lokalne medije za ažuriranja i da se konsultuju s komercijalnim prevoznicima za dostupne letove.
Za one koji ne mogu letjeti, u upozorenju su navedene opcije kopnene granice preko Armenije, Turske i Turkmenistana, uz napomenu da kopnene granice Azerbejdžana ostaju zatvorene za rutinski saobraćaj i zahtijevaju prethodno odobrenje vlade.
U saopćenju se upozorava da "državljani SAD-a ne bi trebali putovati u Afganistan, Irak ili pogranično područje između Pakistana i Irana", uz upozorenje da iranske vlasti mogu spriječiti odlaske ili nametnuti izlazne takse Amerikancima.
Također se podsjeća američko-iranske državljane s dvojnim državljanstvom da Iran ne priznaje dvojno državljanstvo i da će ih tretirati isključivo kao iranske građane. Amerikanci u Iranu suočavaju se sa "značajnim rizikom od ispitivanja, hapšenja i pritvora", navodi se u savjetovanju.
Onima koji ne mogu otići savjetovano je da se sklone i drže podalje od prozora.
Dvosedmično primirje u američko-izraelskom ratu protiv Irana produženo je u utorak, nakon zahtjeva pakistanskog premijera i načelnika vojske. Američki predsjednik Donald Trump rekao je da će primirje ostati na snazi dok iransko rukovodstvo ne podnese novi prijedlog za okončanje sukoba koji je zahvatio cijelu regiju, uključujući zemlje Perzijskog zaljeva.