šta se sprema?

SAD izdale hitno upozorenje američkim građanima u Iranu: Odmah napustite Iran

AA
AA
Teheran sad aa
Foto: AA

Sjedinjene Američke Države (SAD) danas su pozvale američke građane u Iranu da odmah napuste zemlju, nakon djelimičnog ponovnog otvaranja iranskog zračnog prostora od 21. aprila.

U upozorenju o putovanjima pozivaju se američki građani da prate lokalne medije za ažuriranja i da se konsultuju s komercijalnim prevoznicima za dostupne letove.

Za one koji ne mogu letjeti, u upozorenju su navedene opcije kopnene granice preko Armenije, Turske i Turkmenistana, uz napomenu da kopnene granice Azerbejdžana ostaju zatvorene za rutinski saobraćaj i zahtijevaju prethodno odobrenje vlade.

U saopćenju se upozorava da "državljani SAD-a ne bi trebali putovati u Afganistan, Irak ili pogranično područje između Pakistana i Irana", uz upozorenje da iranske vlasti mogu spriječiti odlaske ili nametnuti izlazne takse Amerikancima.

Također se podsjeća američko-iranske državljane s dvojnim državljanstvom da Iran ne priznaje dvojno državljanstvo i da će ih tretirati isključivo kao iranske građane. Amerikanci u Iranu suočavaju se sa "značajnim rizikom od ispitivanja, hapšenja i pritvora", navodi se u savjetovanju.

Onima koji ne mogu otići savjetovano je da se sklone i drže podalje od prozora.

Dvosedmično primirje u američko-izraelskom ratu protiv Irana produženo je u utorak, nakon zahtjeva pakistanskog premijera i načelnika vojske. Američki predsjednik Donald Trump rekao je da će primirje ostati na snazi ​​dok iransko rukovodstvo ne podnese novi prijedlog za okončanje sukoba koji je zahvatio cijelu regiju, uključujući zemlje Perzijskog zaljeva.

SAD Iran Teheran Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu