Reakcija na odluku

SDA: Trojka zbog vlasti i par fotelja predaje HDZ-u poziciju u Ustavnom sudu BiH

Raport.Ba
bakir sda 3

Odluka članova Komisije za izbor i imenovanje iz vladajuće koalicije da pred Predstavnički dom Parlamenta FBiH dostave ime samo jednog kandidata za sudiju Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predstavlja izuzetno neodgovoran potez, koji sasvim sigurno može imati teške posljedice po Bosnu i Hercegovinu i zaštitu njenog ustavnopravnog poretka.

Ovakvom odlukom su grubo prekršena prava zastupnika da biraju sudije Ustavnog suda Bosne i Hercegovine sa liste uspješnih kandidata. Umjesto toga im se nameće potvrđivanje kandidata po diktatu HDZ-a. Poražavajuće je da su predstavnici Trojke u lobiranju za izbor Vukoje glasniji i od samog HDZ-a.

Izborom Marina Vukoje kao jedinog kandidata za sudiju Ustavnog suda BiH zastupnici stranaka Trojke su grubo prekršili vlastita obećanja o meritokratiji, depolitizaciji pravosuđa i potrebi izbora sudije između više kandidata.

Posebno je poražavajuća činjenica da zbog pozicija u vlasti i vlastitih fotelja Trojka uporno srlja u namjeri da HDZ-u preda poziciju u Ustavnom sudu BiH, sa koje se štiti država od sve učestalijih napada na ustavnopravni poredak. Takav potez je opasan i može biti koban po interese države Bosne i Hercegovine.

Pozivamo zastupnike u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH da umjesto stranačkih i ličnih interesa konačno izaberu interese države Bosne i Hercegovine, te da odbace ovakav prijedlog Komisije za izbor i imenovanje.

Ako su njihovi stranački šefovi servilni i imaju dug prema HDZ-u, zastupnici Trojke to ne moraju biti. Svaki od njih pred građanima pojedinačno snosi odgovornost za vlastito glasanje.

Marin Vukoja SDA Trojka Ustavni sud BiH Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu