Na komemoraciji povodom 30 godina od genocida u Srebrenici, prisutnima se obratio predsjednik Evropskog vijeća Antonio Santos Luis Da Costa, uputivši snažne riječi podrške Bosni i Hercegovini i porodicama žrtava. Njegovo obraćanje bilo je ispunjeno dostojanstvom, tugom i jasnim porukama protiv negiranja genocida i zaborava.
„Drage majke, dragi preživjeli… gospodine Fejziću, gospođo Subašić, porodice žrtava genocida…“, započeo je svoje obraćanje Antonio Santos Luis Da Costa, predsjednik Evropskog vijeća, na obilježavanju 30. godišnjice genocida u Srebrenici.
„Okupljamo se danas s dubokim osjećajem tuge zbog žrtava genocida – tragedije koja je razorila samo čovječanstvo. Ovdje smo da odamo počast onima čije odsustvo ostavlja prazninu koju ništa ne može ispuniti.“
U nastavku govora Da Costa je jasno poručio:
„Ni u Evropi ni bilo gdje drugo nema mjesta negiranju genocida. To je prvi korak ka budućnosti zasnovanoj na istini i boli.“
Podsjetio je da je ovo dan zajedničke tuge, ali i podsjećanja na evropski dug prema Bosni i Hercegovini – dug koji je proizašao iz obećanja da će BiH hoditi putem mira, pomirenja i evropske budućnosti.
„Negiranje ovakvih strahota truje našu budućnost. I dok zajedno tugujemo i sjećamo se, u sebi nosimo dug – evropsko obećanje dato Bosni i Hercegovini – da njen put od rata i genocida vodi ka miru i prosperitetu“, rekao je.
Naglasio je da je vizija Evropske unije utemeljena na inkluziji, poštovanju različitosti i vjerskim slobodama, te da u toj viziji ima mjesta za BiH.
„Vjerujemo da je mjesto Bosne i Hercegovine u Evropskoj uniji. Nastavljamo vam pružati podršku na tom putu. Dame i gospodo, izgradimo budućnost u kojoj se ovakvo zlo više nikada neće ponoviti.“
Govoreći pred hiljadama okupljenih, Da Costa je pozvao na čuvanje istine, poštovanje žrtava i odgovornost svih – kako sadašnjih, tako i budućih generacija – da ne dozvole ponavljanje genocida.