oglasio se guterres

Šef UN-a pozdravio primirje između SAD i Irana. 'Treba se prokrčiti put ka trajnom miru'

AA
AA
Guterres
Foto: AA

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guterres pozdravio je objavu dvosedmičnog primirja SAD i Irana, rekao je njegov glasnogovornik Stephane Dujarric,.

Guterres "poziva sve strane u trenutnom sukobu na Bliskom istoku da ispune svoje obaveze prema međunarodnom pravu i da se pridržavaju uslova primirja kako bi se utro put ka trajnom i sveobuhvatnom miru u regiji", rekao je Dujarric u saopćenju.

Izjava je uslijedila nakon što je američki predsjednik Donald Trump u utorak objavio da se slaže "da obustavi bombardovanje i napad na Iran na period od dvije sedmice".

Guterres je naglasio da je trenutni prekid neprijateljstava ključan za zaštitu života civila i ublažavanje ljudske patnje usred krize koja je u toku.

Izrazio je zahvalnost za posredničke napore koje predvode Pakistan i druge nacije koje rade na olakšavanju sporazuma o prekidu vatre, prema Dujarricu.

"Lični izaslanik generalnog sekretara Jean Arnault je u regiji kako bi podržao napore za postizanje trajnog mira", dodao je.

Antonio Guterres UN SAD Iran Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu