Jačanje ekonomije

Selimović iz Brisela: Očuvanje stabilnosti ključno za budućnost BiH

Raport.Ba
l_b0b3398f2abbc08cf33f66f9a173e7a8

Bosna i Hercegovina učestvuje na Vienna Initiative Full Forumu 2025, jednom od najznačajnijih međunarodnih skupova posvećenih finansijskoj stabilnosti i razvoju tržišta kapitala, koji se 29. i 30. septembra održava u Briselu, saopćila je Centralna banka BiH.

Domaćin foruma je Evropska komisija, a fokus ovogodišnjeg izdanja je uloga projekta Savings and Investments Union (SIU) u jačanju konkurentnosti, stabilnosti i investicionih kapaciteta ekonomija centralne, istočne i jugoistočne Evrope (CESEE).

Bosnu i Hercegovinu predstavljaju guvernerka Centralne banke Jasmina Selimović i direktor Agencije za bankarstvo Federacije BiH Jasmin Mahmuzić.

Ključni faktor – stabilnost

Guvernerka Selimović naglasila je da je očuvanje makroekonomske i finansijske stabilnosti ključni faktor za napredak naše zemlje.

''Forumi poput Bečke inicijative od izuzetnog su značaja jer omogućavaju da saradnjom s evropskim institucijama i međunarodnim partnerima dodatno osnažimo kapacitete i unaprijedimo integraciju finansijskog sistema BiH u širi evropski okvir. Na taj način jačamo otpornost ekonomije i gradimo povjerenje koje je preduslov za dugoročni razvoj.'' – kazala je Selimović.

Mahmuzić o regionalnoj saradnji

Direktor Agencije za bankarstvo FBiH Jasmin Mahmuzić istakao je da se na forumu razgovara o jačanju finansijskih sistema i investicija kroz integraciju kapitalnih tržišta, otpornost bankarskog sektora i bolju prekograničnu saradnju.

Posebna pažnja, kako je naveo, posvećena je ulozi supervizorskih institucija, pristupu SEPA sistemu, konkurentnosti CESEE tržišta, razvoju tržišne infrastrukture i podršci malim i srednjim preduzećima.

''Implementacijom EU regulatornog okvira i najboljih praksi, Agencija doprinosi finansijskoj stabilnosti, jačanju dinamike tržišta te održivom rastu i razvoju u regionu.'' – naglasio je Mahmuzić.

Aktivna uloga BiH

European Bank Coordination „Vienna“ Initiative djeluje kao javno-privatna platforma za očuvanje finansijske stabilnosti i koordinaciju politika u zemljama emergentne Evrope.

Učešće guvernerke Selimović i direktora Mahmuzića, kako se navodi, potvrđuje aktivnu ulogu BiH u regionalnim i evropskim procesima saradnje, tržišne integracije i jačanja institucionalnih kapaciteta.

Centralna banka Jasmina Selimović Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu