Politika

Šeranić: Moguće raditi obdukcije zaraženih od koronavirusa u RS

Raport.Ba
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske (RS) Alen Šeranić rekao je danas da u tom bh. entitetu postoji mogućnost obdukcije osoba preminulih od koronavirusa. „Obdukcije se rade. U kontaktu sam sa direktorom Zavoda za sudsku medicinu RS Željkom Karanom. Taj zavod i Institut za javno zdravstvo su napravili protokol kako i na koji način se rade obdukcije“, rekao je Šeranić. Pojašnjava da je u tom slučaju neophodna zaštitna oprema, koja se koristi i u redovnom radu medicinskog osoblja kada su u pitanju oboljeli od koronavirusa. Uvjerava da nema bojazni od virusa nakon smrti zaraženog. „Virus ugine onog trenutka kada čovjek umre, jer mu treba živa ćelija za reprodukciju i sam život. Ali, obducent treba da provodi lične zaštitne mjere bez obzira na to šta je uzrok smrti“, rekao je resorni entitetski ministar. Kaže da je bilo nekoliko osoba s neutvrđenim uzrokom smrti van bolnica te da su rađene obdukcije. „Tada smo pokrenili cijeli taj mehanizam rada sa Zavodom za sudsku medicinu“, dodao je Šeranić. Od posljedica koronavirusa u RS do sada je preminulo 13 osoba, zaraženo je 365, a oporavila se 81 osoba.  
Alen Šeranić obdukcija RS Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu