Severe Weather Europe objavio je dugoročnu vremensku prognozu, a prvi pogled na prognozu za zimu 2024./2025. pokazuje utjecaj slabe faze La Nina.
Ova faza će promijeniti uobičajeni uzorak mlazne struje iznad Sjeverne Amerike i Tihog oceana, proširujući svoj doseg na ostatak svijeta, piše Severe Weather Europe.
Globalni meteorološki sistem ima mnogo pokretačkih faktora velikih i malih razmjera.
Glavni faktor ove godine bit će slab događaj La Nina u Pacifiku, ali također se očekuje da će polarni vrtlog pokazati svoje 'teške boje' kada počne zima.
Iznad Evrope vidi se granično područje niskog pritiska koje donosi hladnoću i snijeg u centralne dijelove.
Prognoza temperature oceana za ranu zimu pokazuje da je aktivan događaj La Nina, a vjerovatno će ući u historijske knjige kao slab.
Ali to će ipak ostaviti traga na položaju mlazne struje. Ovi podaci pokazuju nam da ćemo vidjeti određeni utjecaj ovih anomalija tokom nadolazeće sezone hladnog vremena.
Kako tačno La Nina mijenja zimske vremenske prilike?
El Nino - južna oscilacija (ENSO) - klimatski je obrazac koji se ponavlja i uključuje promjene u temperaturi voda u centralnom i istočnom tropskom dijelu Tihog oceana.
Zima i polarna mlazna struja
Nekoliko zimskih sezona imalo je aktivnu fazu La Niñe u posljednjim decenijama. To meteorolozima omogućuje analizu prošlih podataka da bi vidjeli kako se zimski vremenski obrasci obično razvijaju pod La Niñom.
Na taj način ENSO značajno utječe na tropske padavine i obrasce pritiska, mijenjajući povratni sistem atmosfera-ocean. Utjecaj ENSO-a širi se globalno kroz ovaj sistem, mijenjajući zimsku temperaturu i obrasce padanja snijega na sjevernoj hemisferi.
Slika u nastavku prikazuje prosječni uzorak La Nine tokom nekih zima u posljednjim decenijama. Snažan sistem visokog pritiska vidljiv je u sjevernom Pacifiku.
Glavno područje niskog pritiska nalazi se iznad Kanade i sjevernih Sjedinjenih Država, a još jedno područje niskog pritiska je nad jugozapadnom Evropom.
Gledajući dugoročnu vremensku prognozu koju je objavio Severe Weather Europe površinske temperature nad Evropom, vidimo očekivanu sliku na temelju anomalija pritiska. Veći dio kontinenta topliji je od normale pod utjecajem sistema visokog pritiska koji se proteže s Atlantika.
Prognoza padavina za Evropu pokazuje sušniji signal na zapadu zbog anomalije visokog pritiska. Ali ostatak kontinenta pokazuje više oborina nego što je uobičajeno.
Snijega u našem dijelu Evrope neće baš biti
Promatrajući Evropu, vidimo prvenstveno ispodprosječnu količinu snijega. Nad Skandinavijom se pak predviđa više snježnih oborina od uobičajenih zbog utjecaja lokalnog sistema niskog pritiska.
Za većinu Sjedinjenih Američkih Država očekuje se ispodprosječna količina snijega. To je možda pomalo iznenađujuće, posebno za srednji zapad i daleki sjeveroistok, gdje može pasti više snijega u slaboj La Niña zimi.
Više snježnih oborina predviđa se za veći dio zapada i sjeverozapada Sjedinjenih Država i dijelove centralne/istočne Kanade. No ova prognoza još ne uključuje februar, što može promijeniti sliku prosječne količine snijega.