Na adrese Tužilaštva BiH, Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), Komisije za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma PSBiH, Vijeća ministara BiH i još nekih institucija, stigla je prijava o sumnji na sukob interesa, nezakonitosti i zloupotrebe položaja u Upravi za indirektno oporezivanje BiH, saznaje Raport.
U prijavi se navodi da Milorad Đurđević, zaposlen kao šef kabineta Zorana Tegeltije, direktora Uprave za indirektno oporezivanje (UIO), trenutno obavlja i dužnost ovlaštenog potpisnika svih akata UIOBiH, jer je Zoran Tegeltija na bolovanju.
"To čini na osnovu ovlaštenja direktora UIO Zorana Tegeltije, koji se već duže vrijeme nalazi na bolovanju zbog ozbiljnih povreda zadobijenih u navodnoj saobraćajnoj nezgodi", stoji u prijavi koja je u posjedu Raporta.
Otac vlasnik firme čiju kontrolu određuje sin
Indikativno je da podnosioci prijave, nazivaju nesreću u kojoj je Tegeltija zadobio povrede 'navodnom'. To implicira da na nešto sumnjaju u ovom slučaju za koji su i ranije izvori Raporta izražavali sumnju i govorili da je teško povjerovati da je Tegeltija stradao vozeći kvad na Manjači, kako je objavljeno u septembru, nakon čega se Tegeltija nije pojavljivao u javnosti, a sada je poznato da se još oporavlja i da ne dolazi ni na posao.
"Direktor Tegeltija nije prisutan na poslu gotovo dva mjeseca. Javnosti nije poznato kada će biti sposoban za povratak na dužnost. U tom periodu, UIO faktički funkcioniše tako da gospodin Đurđević u potpunosti preuzima ulogu potpisnika svih akata institucije.
Ovakvo stanje je nezakonito i suprotno principima odgovornog upravljanja. Potpisno ovlaštenje ne može se prenijeti na lice koje se nalazi u očiglednom sukobu interesa", navodi se u prijavi.
Naime, podnosioci prijave navode da je otac Milorada Đurđevića vlasnik privrednog društva „Venera d.o.o.“, koje je kod UIO registrovano kao PDV, akcizni i carinski obveznik, te da time postoji direktna mogućnost uticaja Đurđevića na postupke kontrole, nadzora i odlučivanja koji se odnose na firmu njegovog oca.
Postoje, kažu i dodatne indicije.
"Porodica Đurđević održava kumovske i bliske veze sa pojedinim zaposlenima u UIO, što dodatno pojačava sumnje na nepotizam, sukob interesa i moguće zloupotrebe položaja.
Od dolaska Zorana Tegeltije na čelo UIO, u junu 2023. godine, pojavili su se navodi da se u kontrolu firme „Venera d.o.o.“ upućuju samo „podobni“ i poslušni inspektori.
Time se direktno dovodi u pitanje zakonitost i nepristrasnost postupanja inspekcije. Nakon što se jedna kontrola završi i upravni postupak bude okončan, isti period poslovanja ne može ponovo biti predmet nadzora, što otvara prostor za manipulacije.
Traže da Vijeće ministara BiH imenuje v.d. direktora UIO
Zbog toga je potrebno izvršiti potpuno nezavisnu provjeru svih dosadašnjih kontrola i povrata PDV-a firme „Venera d.o.o.“. Te provjere treba da izvrše inspektori iz drugih regionalnih centara Sarajevo, Tuzla ili Mostar . I to isključivo pod nadzorom inspektora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA)", navodi se u prijavi.
Dalje se ističe, da posebno zabrinjava činjenica da Đurđević trenutno faktički obavlja funkciju rukovodioca UIO, iako nema profesionalno iskustvo u oblasti indirektnih poreza niti kompetencije potrebne za upravljanje institucijom sa oko 2.500 zaposlenih.
"Od poslovanja UIO zavisi fiskalna stabilnost svih nivoa vlasti u BiH. Dodatni problem predstavlja činjenica da je gospodin Đurđević istovremeno kandidat u konkursnoj proceduri za izbor pomoćnika direktora UIO. On u isto vrijeme potpisuje sve akte institucije i ima direktni uticaj na rad službi koje ga u konkursnom procesu trebaju ocjenjivati. To predstavlja još izraženiji sukob interesa.
Konkursna komisija je takođe sporna, posebno zbog činjenice da je njena članica Zora Aleksić, šef odsjeka za analitiku i strateško planiranje, koja je organizaciono podređena gospodinu Đurđeviću. Time se konkursna procedura dovodi u pitanje, a ostali kandidati se stavljaju u neravnopravan položaj.
Podnosioci prijave stoga traže da Vijeće ministara BiH hitno imenuje vršioca dužnosti direktora UIO, budući da direktor Zoran Tegeltija nije u mogućnosti obavljati svoje dužnosti.
Zatim, da se hitno preispita zakonitost ovlaštenja kojim je gospodinu Đurđeviću omogućeno potpisivanje svih akata UIO u ime direktora, zbog očiglednog sukoba interesa, kao i da Komisija za odlučivanje o sukobu interesa u institucijama BiH hitno pokrene postupak protiv gospodina Đurđevića.
Traže i da Agencija za državnu službu BiH ispita postojanje sukoba interesa kandidata Milorada Đurđevića i po potrebi obustavi ili poništi njegovu kandidaturu dok traje postupak.
Također, zahtijevaju da se preispita zakonitost imenovanja članova komisije u ime UIO, posebno imajući u vidu da je jedan od članova komisije direktno podređen Đurđeviću.
Od Tužilaštva BiH, podnosioci prijave traže da ispita sve okolnosti i pokrene istragu protiv svih odgovornih u UIO, uključujući direktora Zorana Tegeltiju i Milorada Đurđevića.