Svijet

Sirija: Najmanje pet civila ubijeno u napadu na bolnicu u Idlibu

Raport.Ba
Sirija
Novi napad
Najmanje pet osoba je poginulo, a desetak je ranjeno u artiljerijskom napadu na bolnicu u provinciji Idlib, na sjeveroistoku Sirije. U saopćenju Ministarstva odbrane se navodi da je u granatiranju grada Al Eteripa, na području koje drže turske i lokalne savezničke snage, među poginulima i jedno dijete, prenosi Tanjug, pozivajući se na Reuters. Ministarstvo odbrane navodi da su napad izvele vladine snage. Na videosnimku objavljenom na Facebook profilu lokalnog sekretarijata za zdravlje vide se ruševine i tragovi krvi na ulazu u bolnicu koja se nalazi ispod zemlje. Glasnogovornik Sirijsko-američkog medicinskog društva Fadi Hakim izjavio je da je bolnica evakuirana. Ibrahim Abu Layis, šef za odnose s javnošću Civilne zaštite Sirije (Bijele kacige), rekao je za Anadoliju da su Assadove snage napad izvele raketama zemlja-zemlja. Kako navodi AP, napadi na bolnice su uobičajeni u sirijskom konfliktu i obično se za njih okrivljuju vladine i savezničke snage. Ovim napadom snage Assadovog režima i njihovi saveznici prekršili su prekid vatre u zoni deeskalacije sukoba u Idlibu. U Sočiju je 17. septembra 2018. godine postignut dodatni dogovor o prekidu sukoba i uspostavi demilitarizirane zone u Idlibu. Shodno dogovoru, opozicione snage su narednog mjeseca povukle teško naoružanje iz Idliba. Rusija i režimske snage su u maju 2019. godine pokrenule operacije tokom kojih su zauzele mnoga naselja u zoni deeskalacije sukoba Idlib. Turska i Rusija su 5. marta prošle godine postigle novi dogovor u Moskvi. Režimske snage povremeno krše primirje koje se u značajnoj mjeri poštuje. U periodu od 2017. do 2020. godine oko dva miliona civila bilo je prisiljeno migrirati prema područjima u blizini turske granice, prenosi Al Jazeera.
bolnica Idlib napad Sirija Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu