euro 2024

Sjajna predstava u Hamburgu: Nizozemska razbijala Poljsku, ali jedva došla do tri boda

Fudbalska reprezentacija Nizozemske pobjedom je započela takmičenje na ovogodišnjem Evropskom prvenstvu, pošto je u prvom kolu D grupe rezultatom 2:1 (1:1) savladala selekciju Poljske.

"Lale" su do trijumfa u Hamburgu došle poslije preokreta, pošto su "Orlovi" poveli golom Adama Bukse. Međutim, Kodi Gakpo je u prvom poluvremenu poravnao rezultat, a Nizozemci su do tri boda stigli zahvaljujući pogotku Vauta Veghorsta u završnici utakmice.

Izabranici Ronalda Kumana su mnogo bolje otvorili meč, pošto su se u uvodnih četvrt sata redale njihove šanse. Međutim, nijedna lopta nije završila u mreži, a onda je uslijedio hladan tuš za "Lale".

Igrao se 16. minut utakmice kada su Poljaci bukvalno ni iz čega stigli do prednosti. Maltene prvi put su "Orlovi" tada prešli centar, dobili su korner, koji je izvrsno izveo Pjotr Zjelinski, a Adam Buksa je sjajno skočio između van Dayka i Denzela Damfrisa, pa mu nije bilo teško da zatrese mrežu Barta Ferbrugena.

Primljen gol nije pokolebao Nizozemce, pa je Van Dayk već u 20. minutu stavio na muke Ščesnog, koji je izvrsno odbranio njegov pokušaj iz voleja. U narednih nekoliko minuta su velike prilike da poravnaju rezultat imali i Depaj i Gakpo, ali ih nisu iskoristili.

Na kraju, odbrana Poljske je kapitulirala u 29. minutu, kada je Gakpo šutirao, lopta je zakačila jednog od poljskih igrača, prevarila Ščesnog i završila mu iza leđa.

U samoj završnici prvog dijela, su Nizozemci imali još dvije izvrsne šanse, ali ih Gakpo i Depaj ponovo nisu iskoristili.

Drugo poluvreme je počelo na identičan način kako se završilo prvo. Redali su se napadi Nizozemske, ali su šutevi uglavnom išli van okvira gola, pa Ščesni nije imao posla.

Kazna za promašene šanse Nizozemske umalo je uslijedila u 58. minutu, kada je Ferbrugen odbranio dobar šut Kiviora, a u nastavku je i Zjelinski pokušao da ga ugrozi, ali bezuspješno.

Tokom narednih 15 minuta su "Lale" imale još tri odlične šanse, ali Damfris, Depaj i De Fraj ni u jednoj nisu uspeli čak ni da pogode okvir gola Ščesnog.

U trenutku kada su i najveći optimisti među navijačima Nizozemske pomislili da će njihovi ljubimci osvojiti samo bod na startu kontinentalnog šampionata, ukazao im se Veghorst. Iskusni napadač je sjajno odreagovao nakon što je do njega stigla lopta, koju je u kazneni prostor ubacio Ake, pa ju je hladnokrvo poslao iza leđa Ščesnog.

Međutim, to nije bilo posljednje uzbuđenje u Hamburgu, jer je Ferbrugen izvrsnom odbranom u 89. minutu sačuvao tri boda Nizozemskoj. Tada je pokušao da ga matira Sviderski, dok je u nastavku akcije Pjotrovski pogodio spoljni dio mreže.

U sljedećem kolu, Holandija će sa Francuskom odmjeriti snage u jednom od derbija grupne faze takmičenja, dok će Poljska ukrstiti koplja sa Austrijom.