Sjajni Đoković razbio Tsitsipasa i osvojio rekordnu 22. Grand Slam titulu

Novak

Sjajni Novak Đoković osvojio je Australian Open po deseti put u svojoj karijeri, 22 Grand Slam za novog/starog svjetskog broja jedan.

Srpski teniser pobijedio je Stefanosa Tsitsipasa 6:3, 7:6 (4), 7:6 (5). Tako je izjednačio rekord Rafaela Nadala od 22 osvojena Grand Slam turnira, što je rekord u svijetu tenisa.

U prvom setu je Đoković rutinski došao do 6:3, u drugom je uslijedio mnogo veći otpor grčkog tenisera. Kod rezultata 5:5 imao je Tsitsipas prvu break loptu na meču, ali nije ju iskoristio. Uslijedio je tie-break, u kojem je jače živce pokazao Srbijanac (7:4).

Odlično je Tsitsipas otvorio treći set, napravio break, ali već u sljedećem gemu, na svoj servis izgubio. I dozvolio Đokoviću da vrati stvari na početak i izjednači na 1:1.

Zatim su obojica osvajala “svoje” gemove, uslijedio je novi tie-break. Ponovo je Đoković pokazao više vještine i smirenosti, nadigrao Grka (7:5) te osvojio i treći set za konačno slavlje na terenu Rod Laver Arene.

Carlos Alcaraz je pao drugo mjesto na ATP listi, dok Đokovićev današnji protivnik Tsitsipas unatoč porazu ima razloga za sreći jer je ulaskom u finale Australian Opena ostvario najbolji ranking karijere i od sutra će biti treći teniser svijeta. ​​​​​​​