Sjeverna Koreja je predstavila novo proizvedene višecijevne raketne bacače kalibra 600 milimetara na ceremoniji u glavnom gradu uoči važnog kongresa vladajuće partije, opisujući ih kao centralnu komponentu svog sve šireg vojnog odvraćanja, prenijeli su u četvrtak državni mediji.
Tokom ceremonije, održane u utorak, radnici vodećeg preduzeća za proizvodnju municije predali su 50 velikokalibarskih lansera Devetom kongresu vladajuće Radničke partije Koreje, prema navodima Korejske centralne novinske agencije.
Ovo oružje bilo je izloženo u formaciji u Domu kulture "25. april" u Pjongjangu.
Lider Kim Jong Un prisustvovao je događaju i pohvalio radnike odbrambene industrije za, kako je rekao, najdragocjenije poklone kongresu partije.
Govoreći o sistemu kalibra 600 mm, Kim ga je opisao kao najmoćnije oružje na svijetu za koncentrisani, izuzetno snažan napad te poručio da njegov razvoj odražava nepromjenjivu volju Radničke partije Koreje da modernizuje kapacitete za nacionalnu odbranu.
"Glavna garancija za osiguranje nacionalnog sigurnosnog okruženja leži u izgradnji najmoćnijeg vojnog potencijala i primjeni ofanzivnog načina odgovora", rekao je Kim u obraćanju.
Tokom ceremonije dodijelio je najviše državno priznanje preduzeću za proizvodnju municije i lično pregledao lanserе, čak upravljajući jednim od vozila, prenijeli su državni mediji.
Predstavljanje ovog sistema naglašava kontinuirani fokus Pjongjanga na jačanje svog strateškog arsenala usljed pojačanih tenzija na Korejskom poluostrvu i trajnih međunarodnih sankcija zbog njegovih programa naoružanja.