novi ispad

Skandal u Beogradu, Porfirije nije znao da je kamera uključena pa vrijeđao ljude: 'Pojavi se poneki debil'

Raport
Piše: Raport
porfirije

Poglavar Srpske pravoslavne crkve, patrijarh Porfirije, našao se u centru pažnje nakon što je objavljena snimka s aerodroma Nikola Tesla u Beogradu. Snimka je nastala tokom ispraćaja Časnog pojasa Presvete Bogorodice, pravoslavne relikvije koja se povezuje s Bogorodicom.

Na snimci se čuje kako patrijarh u neformalnom razgovoru iznosi uvredljiv komentar na račun dijela pravoslavnih vjernika. Govoreći o ljudima koji mu prilaze, Porfirije je rekao da se "s vremena na vrijeme pojavi poneki debil". Kada je primijetio da ga snima kamera, prekinuo je razgovor i nastavio blagosiljati okupljene vjernike.

Porfirije se i prije nekoliko godina našao na meti kritika nakon što se na društvenim mrežama pojavila snimka na kojoj je izvrijeđao jednu zvaničnicu.

Lavinu oštrih reakcija tada su potaknuli njegovi komentari zakona o rodno osjetljivom jeziku, izrečeni za stolom na jednoj vjerskoj svečanosti, u kojima je upotrijebio riječi "bijedo jedna" i "jadnice".

Porfirije SPC Beograd Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu