Španija bi uskoro mogla skratiti radnu sedmicu na 37,5 sati, prema zakonskom prijedlogu koji je usvojila Vlada, a koji sada ide pred parlament na usvajanje.
Ova mjera obuhvatit će više od 12 miliona zaposlenih u privatnom sektoru i ima za cilj da poboljša produktivnost i smanji odsustva s posla, navodi Ministarstvo rada.
„Danas modernizujemo svijet rada i pomažemo ljudima da budu malo sretniji“, izjavila je ministarka rada Jolanda Dias, liderka ljevičarske partije Sumar, koja je dio vladajuće koalicije.
Skraćena radna sedmica već se primjenjuje na državne službenike i neke sektore.
Novim zakonom bi bila proširena na sektore poput maloprodaje, proizvodnje, ugostiteljstva i građevinarstva.
Iako glavni sindikati podržavaju ovu inicijativu, poslovne asocijacije su skeptične.
Španija je 40-časovnu radnu sedmicu uvela još 1983. godine, kada je smanjena sa prethodnih 48 sati.
Nakon pandemije COVID-19, sve češće se govori o promjeni radnih navika, uključujući i pilot projekte četvorodnevne radne sedmice.
Jedno kraće testiranje u Valenciji pokazalo je da radnici koriste duže vikende za zdravije navike, poput bavljenja sportom, i prijavljuju niži nivo stresa, navodi Euronews.