Videozapis Joea Bidena koji govori o opasnostima širenja NATO-a 1997. ponovno se pojavio i postao viralan na društvenim mrežama. U videu Joe Biden upozorava da bi ulazak baltičkih država, odnosno Estonije, Latvije i Litvanije, u NATO mogao rezultirati neprijateljstvom Rusije. Međutim, inzistirao je da nije mislio na vojnu odmazdu, piše Newsweek.
Snimak je do sada skupio preko 1,8 miliona pregleda otkako je u ponedjeljak objavljen na Twitteru.
Biden in 1997 saying that the only thing that could provoke a "vigorous and hostile" Russian response would be if NATO expanded as far as the Baltic states pic.twitter.com/i0yfEgIGZA
— . (@ImReadinHere) March 7, 2022
Isječak iz govora Joea Bidena na Atlantskom vijeću SAD-a 18. juna 1997.
"Mislim da bi jedino mjesto na kojem bi se kratkoročno izazvalo najveće zaprepaštenje za prijem [u NATO], nemajući nikakve veze sa zaslugama i spremnošću zemlje za ulazak, bilo da se sada prihvate baltičke države u smislu NATO-ruskih, američko-ruskih odnosa", rekao je Biden u svom govoru.
"Ako bi ikada bilo nešto što bi moglo narušiti ravnotežu, ako bi se to nagnalo, u smislu energične i neprijateljske reakcije u Rusiji, ne mislim na vojsku, to bi bilo to."
Biden je dalje priznao da je optimist i rekao da vjeruje da će se to pitanje na kraju riješiti. Unatoč upozorenju na lošu reakciju Rusije, ustvrdio je da je optimističan da će Rusija na kraju vidjeti da je proširenje NATO-a zapravo i u njihovom interesu, u sigurnosnom smislu.
"Jednom su mi rekli da se bavite ovim poslom morate biti optimist, neki bi rekli da je to previše optimističan pogled", nastavio je Biden. “Vjerujem da ćemo s vremenom, odnosno vremenom u narednih nekoliko godina to riješiti. [Mi ćemo to riješiti] do stepena u kojem se Rusija osjeća ugodno i pokazala je da je proširenje NATO-a u konačnici u njezinom interesu za proširenje stabilnosti."
Svoj govor završio je predviđanjem kada bi baltičke zemlje mogle postati dio NATO-a.
"Očekujem, ali i nadam se da će u bliskoj budućnosti, što znači do kraja ovog vijeka ili ubrzo nakon toga, [baltičke države] biti primljene u NATO", nastavio je Biden.
"Naravno ako i dalje traže prijem u NATO, što očekujem da će biti slučaj."
Bidenovo predviđanje na kraju se obistinilo jer su se Estonija, Latvija i Litva pridružile NATO-u 2004. godine. Uoči ruske invazije na Ukrajinu, ruski predsjednik Vladimir Putin više puta je upozoravao na širenje NATO-a. Dok se sukob između dva naroda nastavlja, u ponedjeljak je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao da je Moskva spremna zaustaviti njihovu vojnu akciju ako se ispune njihovi zahtjevi.
"Mi zaista završavamo demilitarizaciju Ukrajine", rekao je Peskov Reutersu. "Mi ćemo to završiti. Ali glavno je da Ukrajina prekine vojnu akciju. Trebali bi prekinuti svoju vojnu akciju i tada niko neće pucati.
"Također smo razgovarali o tome kako bi trebali priznati da je Krim ruski teritorij i da trebaju priznati da su Donjeck i Lugansk neovisne države. To je to. To će načiti momentalni prestanak rata."
Također je rekao da Kijev mora dati garancije da se neće pridružiti NATO-u.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski odbacio je te uvjete i inzistirao da ruski zahtjevi predstavljaju ultimatum.