Svijetu je uskraćeno oko milijardu barela nafte u posljednja dva mjeseca i, čak i ako se protok energije nastavi, bit će potrebno vrijeme da se sistem vrati u normalu, izjavio je izvršni direktor saudijskog naftnog giganta ARAMCO.
„Naš cilj je jednostavan: da održimo protok energije, čak i kada je sistem pod opterećenjem“, rekao je Amin Nasser, izvršni direktor kompanije ARAMCO, prenosi Reuters.
Neizvjesnost izazvana sukobom u Iranu i praktično zatvaranje Ormuskog moreuza doveli su do snažnih poremećaja na globalnom energetskom tržištu, povećanja troškova poslovanja i dodatnog pritiska na budžete država, kompanija i građana.