Svijet

Šokantni rezultati istraživanja: "Kolaps društva stiže do 2040. godine, previše nas je na zemlji"

Raport.Ba
planeta zemlja 1

Tamo negdje sredinom 70-ih godina prošlog stoljeća skupina je istraživača sa instituta MIT u Sjedinjenim Američkim Državama predstavila rezultate svog dugogodišnjeg istraživanja o održivosti života na zemlji.

Kad su u kompjuter ubacili sve relevantne faktore: populaciju i njezin očekivani rast, prirodne resurse, potrebe za energijom i mogućnošću proizvodnje iste te postavili algoritme, pronašli su godinu "pucanja" i pada društva.

Koja je sad iza ugla. Po njima, svijet kakav poznajemo mogao bi doći svom kraju već 2040. godine. Tad bi ljudske potrebe za energijom i hranom mogle uzrokovati krizu iz koje ćemo se teško izvući…

Kad su objavili rezultate svog istraživanja, bili su predmet poruge znanstvenog svijeta, ali nekoliko istraživača širom svijeta u kasnijim je desetljećima ponavljala slična istraživanja te su došli, više-manje, do istog zaključka.

U radu objavljenom u sklopu magazina "The American scientist" grupa znanstvenika je 2009. godine izračunala kako ovim tempom svijet ima još dobrih 35 godina, a onda slijedi kolaps…

S objavljenim rezultatima slaže se Gaya Harrington, nizozemska znanstvenica koja se specijalizirala za prirodnu održivost, javlja Guardian.

"Napravila sam svoj model koji je donio otprilike iste rezultate kao i istraživanje MIT-a iz 70-ih", upozorava Gaya i nastavlja:

"Ali još nije prekasno da se pokrenemo i zaustavimo propast. Svjetske vlade trebale bi djelovati zajedno kako bi imali nekakve šanse u stvaranju održivog sustava života", završava dr. Harrington.

Inače. prema procjenama Ujedinjenih naroda, na svijetu bi 2040. godine trebalo živjeti 9,2 milijarde ljudi. Trenutačno nas je na zemlji 7,9 milijardi.

istraživanje MIT Ujedinjeni narodi Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu