PAD OPERATIVNIH MARŽI

Sony u kratko vrijeme izgubio 10 milijardi dolara vrijednosti. Je li kriv PS5?

Raport.Ba
sony zgrada

Sony je izgubio oko deset milijardi američkih dolara vrijednosti nakon što su smanjili prognoze prodaje igraće konzole PlayStation 5 u aktualnoj fiskalnoj godini.

Prema prethodnim najavama, prodaja PS5 trebala je dosegnuti 25 miliona primjeraka. Ali, sad u Sonyju kažu kako će do kraja marta, kad završava njihova fiskalna godina, isporučiti tek 21 milion primjeraka.

Za japansku kompaniju potencijalno veći problem predstavlja pad operativnih marži u poslovanju s računarskim igrama.

U zadnjem tromjesečju 2022. godine iznosila je devet posto, sad je nešto niža od šest posto. Marže su u četiri godine prije prvog kvartala 2022. dosezale 12 do 13 posto. Očekivalo se kako će ići u suprotnom smjeru, prema 20 posto, ponajviše zahvaljujući pretplati PS Plus, gdje je marža oko 50 posto.

Umjesto toga, marže su dotaknule najnižu razinu u zadnjih deset godina, pod pritiskom povećanih troškova proizvodnje softvera. Primjerice, izrada igre Spiderman 2 kompanije Insomniac Games koštala je 300 miliona dolara. Situaciju će možda ponešto popraviti manji troškovi proizvodnje hardvera, piše CNBC.

marža pad prodaje Sony Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu