tragedija u laosu

Spasioci prekinuli potragu za dvojicom muškaraca koji su ostali zatočeni u poplavljenoj pećini

Fena
Fena
Laos 3

Spasioci su u subotu prekinuli potragu za dvojicom muškaraca zarobljenih u polupotopljenoj pećini u Laosu više od dvije sedmice jer je lokacija postala nestabilna i nade za preživljavanje su izblijedile.

Sedam mještana ostalo je zarobljeno u pećini u centralnoj pokrajini Xaysomboun 20. maja kada su im bujične poplave blokirale izlaz dok su lovili šišmiše za hranu i tražili zlato u starim rudarskim područjima, javili su državni mediji.

Spasilački timovi pronašli su petoricu muškaraca živih sedmicu kasnije, jednog su ronioci izvukli 29. maja, a četvoricu su izveli sljedeći dan nakon što je voda ispumpana iz poplavljene pećine.

Dvojica ostalih i dalje se vode kao nestali uprkos intenzivnoj potrazi laoskih i međunarodnih spasilačkih timova.

Lee Kian Lie, malezijski ronilac u špiljama koji se pridružio operaciji 28. maja, rekao je za AFP da je operacija "završena" jer su rizici nastavka nadmašili male šanse za spašavanje muškaraca.

"Bili smo tako blizu. Voda u špilji je već bila podnošljiva, ali ulaz u špilju počeo je postajati nestabilan. Nastavak operacije je visoko rizičan.

Nastavit će upravljati vodom ispumpavanjem i kopanjem na mogućim mjestima ponovnog izbijanja kako bi voda brže oticala. Možda će se desiti čudo. Sve se pokušalo. Pokušali smo. Žao mi je porodica", dodao je Lee.

Misiju je opisao kao najopasniju akciju spašavanja koju je doživio, navodi da se tim suočio s poplavama, nestabilnim pećinskim strukturama, strogim ograničenjima i lošom kvalitetom zraka.

Tajlandski vodeći spasilac Kengkad Bongkawong rekao je u subotu na društvenim mrežama da "niko ne smije u pećinu" jer je "prerizično da iko uđe", ali da će se operacije ispumpavanja vode vani nastaviti.

"Iako ne znamo trenutno stanje te dvije osobe, smanjenje razine vode unutar špilje trenutno je najbolji pristup.

Još postoje zalihe hrane i zalihe za preživljavanje koje smo postavili na razna mjesta unutar pećine. Ako čuda postoje, vjerujem da će ih njihova stručnost sigurno izvesti van", objavio je on na Facebooku.

Kengkad je ranije rekao da su rastući tokovi kišnice smanjili vertikalni prostor unutar špilje na oko 30 centimetara - polovinu onoga u čemu su spasioci radili tokom ranijih faza operacije.

"Od danas nadalje, kiša će postajati sve jača", upozorio je u svojoj subotnjoj objavi.

Do petka su ključni stručnjaci za špilje, uključujući finskog ronioca Mikka Paasija i Japanca Yoshitaku Isajija, već napustili lokaciju.

Petoro preživjelih pronađeno je zbijeno u uskom prolazu oko 300 metara od ulaza u špilju, i rekli su da su dvojica nestalih muškaraca ušla na lokaciju odvojeno.

Laos pećina Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu