Rezidentna koordinatorica Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini Arnhild Spence izjavila je danas u Sarajevu da je međunarodna saradnja imala ključnu ulogu u okončanju rata u BiH i u obnovi zemlje.
Od tog perioda, Bosna i Hercegovina je dala svoj doprinos multilateralnom sistemu kao nestalna članica Vijeća sigurnosti UN-a i Odbora za ljudska prava UN-a.
Fokus na očuvanju i održivosti mira
Na otvaranju konferencije na visokom nivou pod nazivom "30 godina mira i budućnost multilateralizma", Spence je istakla da fokus u narednom periodu mora biti na očuvanju mira, izgradnji međunarodnog "vlasništva" nad mirom i osiguravanju da se ljudi osjećaju podržani da grade svoju budućnost u BiH.
Ona je tom prilikom poslala jasnu poruku o važnosti ovog procesa za građane:
„Za ljude u BiH multilateralizam mora biti praktičan i vidljiv kroz jače institucije, bolje prilike, zaštitu prava i vjeru u budućnost. UN ostaje posvećen podršci Bosne i Hercegovine dok se zemlja kreće od očuvanja mira do njegove održivosti.“
Konaković: Multilateralizam je danas u krizi
Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković istakao je da multilateralizam, koji se danas nalazi u krizi, zahtijeva kontinuirano djelovanje svih ozbiljnih aktera na međunarodnoj i domaćoj sceni. Prema njegovim riječima, trenutna situacija potvrđuje važnost dijaloga i brzog diplomatskog intervencionizma.
Konaković je naglasio važnost istorijske uloge države u globalnim procesima:
„Veoma je bitno da se danas podsjetimo na važnu ulogu koju je BiH imala kao nestalna članica Vijeća sigurnosti UN-a i Odbora za ljudska prava UN-a u kojima je zbog svojih iskustava dala značajan doprinos.“
Ministar je dodao i da je Fond za izgradnju mira generalnog sekretara UN-a u BiH aktivan već duže vrijeme. Ovaj fond je pomogao da BiH, nakon rata i teških stradanja, postane zemlja u kojoj je mir moguć bez velikih sigurnosnih izazova, i to uprkos njenom kompleksnom uređenju.
Otvorena prva Sedmica izgradnje mira UN-a u BiH
Ova konferencija je organizovana kao uvodni događaj prve Sedmice izgradnje mira Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini, koja se održava od 22. do 26. juna.
Sedmica izgradnje mira predstavlja globalnu inicijativu UN-a, a ove godine se obilježava u znaku 20 godina UN-ovog rada na izgradnji mira. To uključuje i Fond za izgradnju mira generalnog sekretara UN-a, koji u BiH aktivno podržava inicijative za jačanje povjerenja, dijaloga i društvene kohezije, uz obavezno uključivanje žena i mladih.
Cijeli događaj služi kao prilika za osvrt na značaj multilateralne saradnje i njenu ulogu na mirovnom putu Bosne i Hercegovine tokom protekle tri decenije.
Također, na skupu se razgovara o budućoj ulozi BiH u globalnom multilateralizmu, s ciljem transformacije od zemlje koja je bila korisnica podrške do zemlje koja aktivno daje globalni doprinos.