Srbijansko izdanje ruskog Sputnika objavilo je da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ide u Kinu 2. septembra.
Tamo će boraviti do 5. septembra
Vučić će prema najavama 3. septembra prisustvovati vojnoj paradi u Pekingu, povodom Dana pobjede, a planirani su i bilateralni sastanci sa predsjednikom Kine Xi Jinpingom i ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Prema najavama iz Kremlja, razgovori Putina i Vučića obuhvatit će trenutno stanje na Kosovu, kao i pitanja u vezi sa Republikom Srpskom.
Jučer je Milorad Dodik izjavio da će u oktobru od Putina tražiti podršku za nezavisnost RS. On je rekao da je Putin do sada to odbijao jer je podržavao integritet BiH i Dejtonski sporazum.
Vučić već mjesecima pokušava prebaciti težište svojih problema u BiH govoreći kako je RS žarište zbog presude Miloradu Dodiku.