Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je kako Srbija u ovom trenutku nema problema s snabdijevanjem energentima, uprkos energetskoj krizi u svijetu izazvanoj eskalacijom krize na Bliskom istoku.
Nakon sjednice Savjeta za nacionalnu bezbjednost u proširenom sastavu posvećenom energetskoj situaciji, Vučić je na konferenciji za novinare u subotu predstavio mjere za naredni period među kojima je puštanje oko 40.000 tona nafte iz državnih rezervi i dodatno smanjenje akciza za 40 posto.
'Puna snabdjevenost se ne dovodi u pitanje, nema panike, ima svega. Nemojte da kupujete, da zapalite sebi štalu, kuću i sve drugo... Imamo svega. Pitanje je samo cijene u ovom trenutku. Šta će biti za dva mjeseca, o tom potom. U ovom trenutku, nema problema sa snabdjevenošću, brinuli smo na vrijeme', rekao je Vučić.
Najavio je razgovore sa ruskim partnerom, moguće i sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom, vezano za novi gasni aranžman za Srbiju, jer aktuelni ugovor ističe 31. marta.
"U danima pred nama, mi ćemo morati da razgovaramo sa Rusima, pokušaću da razgovaram i sa predsjednikom Putinom oko gasnog aranžmana, koji ističe 31. marta. Ako dobijemo tu povoljniju cijenu po formuli sličnoj kako je bilo do sada, za naredna tri mjeseca, to bi nama značajno olakšalo sve napore', rekao je.
Vučić je rekao da će cijena dizel goriva biti povećana za četiri dinara, na 212 dinara (oko 1,8 eura), te cijena benzina za dva dinara, na 188 dinara (oko 1,6 eura).
"Kad govorim o energetskoj situaciji, nije u pitanju samo nafta i želim da to ljudi razumiju. Cijena gasa predstavlja veliki problem na svjetskom tržištu, 735 dolara (651,7 eura) na 1.000 kubnih metara, i to je najveća cijena gasa u posljednjih tri i po godine, dakle od posljednje energetske krize nikada nije bila tolika cijena', rekao je Vučić.
Najavio je da će država, imajući u vidu situaciju na Bliskom istoku, u Ukrajini, kao i tenzije koje postoje oko zatvaranja naftovoda i gasovoda, reagovati "ne samo na kratak rok, već plašimo se, na rok od nekoliko mjeseci, morat ćemo da donosimo veoma bolne mjere za našu državu".
Dodao je da se Srbija na vrijeme pripremala i da ima velike rezerve goriva.
Po njegovim riječima, Srbija trenutno raspolaže sa 587,5 miliona kubnih metara gasa, od čega 146,2 miliona uskladištenih u Mađarskoj te u Banatskom Dvoru 441 milion kubnih metara. Naveo je da su rezerve dizela 508.436 tona, što je dovoljno za 90 dana, kao i benzina 120.972 tone, što je dovoljno za 91 dan, a da ima i mazuta za 160 dana, kerozina za 58 dana, bez vojnih rezervi koje su također popunjene.
"Dakle, da stane gas sutra, pošto više nije zimski period, propusna moć naših cijevi, našeg sistema je takva da može oko šest miliona kubnih metara gasa da izdrži iz skladišta, iz naših rezervi, i da mi sve ono što je neophodno možemo da stabilizujemo ovim što imamo u navedenim rezervama", rekao je Vučić.
Dodao je da je mjera smanjenja akciza donijeta i da bi se spriječio rast inflacije, da bi ljudi mogli da žive pristojno i da ima smisla to što su povećavane plate i penzije.
Vučić je također izjavio da će u narednih sedam dana, do petka, za poljoprivrednike cijena nafte po litru biti 181 dinar (oko 1,5 eura), a da će, ako cijena bude rasla na svjetskim tržištima i kotacijama, biti do 184 dinara (oko 1,6 eura).