ČUDNA FORMACIJA NA TERENU

Srbija protiv Austrije igrala sa četiri štopera. Evo kako je završilo

Srbija je izgubila 2:1 kod Austrije u predzadnjoj provjeri pred Euro. Domaćin na Prateru je već do 13. minute vodio 2:0 golovima Patricka Wimmera i Christopha Baumgartnera nakon velikih grešaka srbijanske odbrane. Strahinja Pavlović je smanjio u 35. minuti za rezultat, ali Srbija je još dobro prošla.

Naime, eksperiment izbornika Dragana Stojkovića Piksija s četiri štopera u zadnjoj liniji, pri čemu su centralni braniči bili bekovi, Uroš Spajić na desnoj i Strahinja Pavlović na lijevoj strani te spuštanje Nemanje Gudelja u "četvorku", završio je debaklom. To jako brine srbijansku javnost jer njihovu reprezentaciju za samo deset dana na Euru čeka grupa s jakim suparnicima: Engleskom, Danskom i Slovenijom.

"Austrijanci su za svega 13 minuta igre dali dva gola. Njihovi pogoci bili su više plod loše postavljene naše odbrane, što mora brinuti selektora Dragana Stojkovića Piksija deset dana prije početka kontinentalnog turnira. Nama preostaje da ispravimo greške, prije svega odbrane, a za to nam preostaje još utakmica u Švedskoj u subotu. Poslije toga više neće biti prilika", piše Blic i dodaje:

"Dok smo djelovali uspavano, Austrijanci su nas kaznili s dva gola u svega četiri minute, koristeći našu loše postavljenu odbranu. Nemanja Gudelj se uvlačio na stopera iz veznog reda i dva puta je dopustio, u saradnji s Milošem Veljkovićem, da lopta prođe kroz centralu a da se Wimmer i Baumgartner prošetaju do gola.

Prvo je vezist Leipziga bio asistent Wimmeru, koji je našu odbranu ostavio metrima iza sebe, a potom je ponovno utrčao iz drugog plana i donio Austrijancima veliku prednost na startu", piše Blic pod naslovom "Obrana i dalje rak rana". Dalje navodi: "Nedopustivo je da primimo dva gola u uvodnih 13 minuta, i to u razmaku od svega 180 sekundi.

To se ne smije događati ni na pripremnim utakmicama, ni na elitnom takmičenju koje nas čeka kroz desetak dana. Pa sve i da je prekoputa Engleska, naš prvi protivnik u Njemačkoj i najveći favorit turnira, a ne Austrija. Čast Austrijancima i njihovim odličnim izdanjima pod Ralfom Rangnickom…

Da se u defanzivi Srbije ništa nabolje nije promijenilo u odnosu na Mundijal i protekle kvalifikacije, dalo se vidjeti već u prvih nekoliko sekundi kad je malo nedostajalo da poklonimo penal Austrijancima. Čvrste dokaze dobili smo vrlo brzo. Najprije je u 10. minuti Baumgartner vertikalnim pasom kroz srce naše odbrane spojio Wimmera s golom, da bi u 13. isto učinio Grillitsch. Ovoga puta se Baumgartner našao u ulozi egzekutora.

U analizi postavke srbijanskih defanzivaca (Pavlović, Veljković i Spajić), pa i dvojice veznih igrača (Gudelj i Maksimović), kod oba gola dojam je samo jedan - katastrofalno postavljanje. Daleko od mjesta gdje bi morali biti, još dalje od rivala koji vješto koriste "livadu" i neometani hitaju k golu.

Ako tako nešto mogu raditi Baumgartner, Wimmer i pojedinci te kvalitete, ne smijemo ni zamisliti što mogu Saka, Kane, Foden i ostale aždaje iz Engleske. Zato će glavni zadatak Piksija do tog 16. juna biti zatezanje odbrane. Ako je to moguće kroz ovih 12 dana…"

Telegraf: Stojković je shvatio da je pogriješio i promijenio je taktiku

Telegraf pod naslovom "Srbija pala u Beču za 3 minutu: Loša uvertira Orlova za EURO, Piksi preskoči eksperimente" piše: "Eksperiment s štoperima na poziciji beka, Uroš Spajić na desnoj i Strahinja Pavlović na lijevoj strani te spuštanje Nemanje Gudelja u 'četvorku' s Milošem Veljkovićem može se podvesti pod fijasko, pošto su Austrijanci maksimalno koristili prostor iza leđa srbijanskih nogometaša i za samo tri minute su postigli dva gola.

Drugi pogodak je klasičan primjer svih onih izjava nogometaša da nije odbrana nikad sama kriva i da sve kreće od napada, jer je upravo Dušan Vlahović izgubljenom loptom na sredini terena pomogao Austriji, uslijedio je mat u tri poteza i slavlje Baumgartnera.

Vjerojatno je i sam Stojković shvatio da je pogriješio u postavci, uz međuvremenu je reagirao i vratio trojicu stopera u liniju. Tačnije, vratio je Gudelja u sredinu, ojačao vezni red i Srbija je konačno došla do daha."