nema mira u komšiluku

Srđan Milivojević za Raport: Vučić najavljuje krvave obračune u Srbiji. Režim ima namjeru da s penderka pređe na pištolj

Mi kao Demokratska stranka nećemo prihvatiti njegovu pruženu ruku za izazivanje građanskog rata u Srbiji, ističe lider DS-a
Piše J. E.
Beograd: Srđan Milivojević održao je konferenciju za novinare zbog podnošenja krivične prijave za upotrebu zvučnog topa
Photo: L.L./ATAImages/PIXSELL

Prvo pitanje koje smo postavili Srđanu Milivojeviću, predsjedniku Demokratske stranke, jedne od vodećih opozicionih partija u Srbiji, bilo je kako komentira navode da bi "Milorad Dodik mogao biti idući kandidat Aleksandra Vučića da ga zamijeni na mjestu predsjednika Srbije"?

"Mislim da od toga neće biti ništa i da gospodin Dodik ne da neće biti kandidat za predsjednika Srbije, nego će biti kandidat da bude uhapšen zajedno sa Aleksandrom Vučićem.

Zajedno počeli, zajedno i da završe

Oni su zajedno počeli svoju političku karijeru u nekoj simbiozi i red bi bio da je zajedno završe. I da je završe na isti način, na optuženičkoj klupi", kaže Milivojević za Raport.

Znajući kakve su sve izjave Dodik i Vučić jedan o drugom davali u prošlosti, mislite li da danas između njih postoji neka iskrena saradnja ili je to samo "brak iz interesa"?

"Ne postoji tu nikakav srdačan odnos nego odnos ekonomski.

Samo da Vas podsjetim, da su neke firme Milorada Dodika radile na najprofitabilnijim poslovima u Republici Srbiji i da to nije nikakva tajna.

O tome smo govorili i u parlamentu, o vezama kompanije Integral na izgradnji autoputa kroz Grdelicu i na nekim drugim projektima.

Tu nema nikakvih srdačnih odnosa, nemoguće je praviti srdačne odnose s Aleksandrom Vučićem. To je čovjek koji ne voli ni sebe, a kamoli da voli Milorada Dodika".

Svjedoci smo pojačanog nasilja na ulicama srbijanskih gradova, scene policijskog "penderečenja" demonstranata izgledaju zaista jezivo. Može li se konstatirati da je Vučićev režim prešao u novu fazu obračuna s neistomišljenicima?

On raspolaže tim neograničenim arsenalom zla, o čemu sam više puta govorio u medijima.

I više puta sam napominjao da je to čovjek koji se neće ustručavati da posegne za tim arsenalom zla.

Sad smo došli u situaciju da on s pendreka ima namjeru da pređe na pištolj i već danima najavljuje krvave obračune i politička ubistva.

Primjer Ćuruvije

Da li zaista mislite da je moguć takav scenarij?

Ja ću samo da Vas podsjetim da je riječ o osobi koja je izjavila 'kad-tad osvetit ću se Slavku Ćuruviji za laži koje o meni objavljuje Dnevni telegraf'. Slavko Ćuruvija je poslije mjesec ubijen.

Da je to čovjek koji je organizovao emitovanje spota koji je inspirisao ubice Olivera Ivanovića.

Aleksandar Vučić je poznata kukavica, ali u tom kukavičluku, očigledno, on se ne ustručava da uradi bilo koje nepočinstvo da bi opstao još jedan dan na vlasti.

Njemu ljudski životi ne znače ništa.

I zabrinut sam za ljude iz njegovog neposrednog okruženja, ove njegove nepouzdane saradnike u čiju vjernost on sumnja.

Kao opozicija, kokretno kao Demokratska stranka, šta možete i šta radite da se ova situacija u Srbiji dovede koliko-toliko u normalu?

Neće biti dovođenja situacije u normalu dok Vučić ne iskoristi sve iz tog bogatog radikalskog arsenala zla. Mi kao Demokratska stranka nećemo prihvatiti njegovu pruženu ruku za izazivanje građanskog rata u Srbiji.

Nastavit ćemo da masovnošću protesta čuvamo ljudske živote. Dok god su protesti masovni, onda on nema drugačiji odgovor već da se preda.

Masovnost protesta ovog trenutka garantuje bezbjednost svih.

Aleksandar Vučić će biti savladan i natjeran ili da raspiše izbore ili da poput njegovog uzora Assada pobjegne iz države, a nama je da spriječimo da pobjegne iz Srbije i da bude izveden pred lice pravde.

Aleksandar Vučić Srbija Srđan Milivojević Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu