Svijet

Stiže evropski udarac Putinu i to tamo gdje ga najviše boli: Ipak, nekim članicama EU su ova pravila prestroga

Zemlje Evropske unije razmatraju izmjene plana za redukciju plina tokom zime, nakon što su vlade nekih članica zatražile veću fleksibilnost po tom pitanju. Ambasadori EU trebali bi raspravljati o planu za hitnu regulaciju u ponedjeljak, uoči sastanka ministara energetike.

Češka koja predsjeda rotirajućim predsjedništvom EU, predlaže odredbu kojom bi se se povećao broj zemalja koje traže da se 15-postotno smanjenje potrošnje plina u svakoj članici EU pretvori na pet posto, stoji u dokumentu kojeg je Bloomberg imao na uvid. Ranija odredba odnosila se na tri zemlje.

Ovim mjerama EU želi smanjiti ovisnost o ruskom plinu uslijed ruske agresije u Ukrajini.

Zemlje članice traže da se, prilikom postavljanja obaveznih ciljeva smanjenja potrošnje plina, "uzmu u obzir nacionalne specifičnosti", navodi se u dokumentu koji je još uvijek podložan promjenama. Najnoviji tekst dokumenta naglašava napetost koju EU osjeća dok pokušava upravljati scenarijem za zimu bez ruskog plina.

Sve do prošle sedmice, mjere su uglavnom bile usmjerene na traganje za novim izvorima fosilnih goriva i povećanje obnovljivih izvora energije, dok se poticanje industrije i građana da smanje svoju potrošnju smatra daleko izazovnijim političkim potezom. Prijedlog o obveznom smanjenju potrošnje plina trebao bi dobiti potporu većine zemalja članica kako bi mogao stupiti na snagu.

Ranija verzija dokumenta govorila je da bi takav potez provela Evropska komisija, izvršna ruka EU. Komisija je upozorila države članice da će se, ako ne reagiraju ove godine, sljedeće zime suočiti s još strožim odlukama.

Česi su predstavili niz potencijalnih izuzeća za nacije, što uključuje uzimanje u obzir razine skladišta plina u pojedinoj zemlji kao i mogućnost izuzeća za određene ključne industrije, navodi se u dokumentu.

Prema ovim predloženim promjenama traži se da pravila vrijede samo jednu godinu umjesto inicijalno predložene dvije. Redukcija potrošnje plina bi također mogla biti smanjena ako zemlje unutar bloka šalju plin jedna drugoj.

Komisija je prošle sedmice postavila dobrovoljni cilj smanjenja potrošnje za 15 posto, koji bi potom mogao postati obvezujući u izvanrednim situacijama, kao što je prekid dotoka ruskog plina. Nekoliko zemalja, uključujući Italiju, Mađarsku, Poljsku, Portugal i Španiju, izrazilo je zabrinutost zbog takvog cilja smanjenja, postavljajući pitanje kakav bi to utjecaj imalo na društvo te izražavajući bojazan da takvi ciljevi ne odražavaju na adekvatan način već napravljene rezove.

U dokumentu se također navodi da, nakon zahtjeva zemalja, Komisija razmatra mogućnost uvođenja ograničenja cijena plina ili električne energije.