Bivši generalni sekretar NATO-a, Jens Stoltenberg, upozorio je na ozbiljnost američkih ambicija prema Grenlandu, naglašavajući da Evropa ne smije olako shvatiti prijetnje iz Washingtona. U intervjuu za magazin Der Spiegel, Stoltenberg je rekao da izjave Sjedinjenih Američkih Država o kontroli nad Grenlandom moraju biti shvaćene ozbiljno, bez nagađanja o skrivenim motivima predsjednika Donalda Trumpa.
"Moramo ozbiljno shvatiti izjavu Sjedinjenih Država da žele preuzeti kontrolu nad Grenlandom", izjavio je Stoltenberg, dodajući da SAD navode sigurnosne interese, ali i prirodne resurse kao razloge za svoje ambicije prema ovom arktičkom ostrvu.
Iako Grenland ima visok stepen autonomije, zvanično je dio Kraljevine Danske, a Trump je u više navrata otvoreno govorio o američkoj želji za njegovom aneksijom. Ove ambicije naišle su na snažno protivljenje evropskih saveznika unutar NATO-a.
"Moramo graditi odnose sa SAD-om, a to znači da trebamo govoriti i kada se ne slažemo", istakao je Stoltenberg, dodajući da niko ne može jamčiti da će Sjedinjene Države ostati u NATO-u. "Opstanak NATO-a nije uklesan u kamenu, stvari se mogu promijeniti", upozorio je.
Krizni razgovori između SAD-a, Danske i Grenlanda još uvijek nisu donijeli konkretne rezultate, a Trump je naveo da bi pripajanje Grenlanda SAD-u spriječilo jačanje utjecaja Rusije i Kine u arktičkoj regiji.
Stoltenberg je naglasio važnost zajedničkog odgovora NATO-a i Evropske unije na ove izazove, pohvalivši izjave nordijskih zemalja, Njemačke i drugih evropskih država koje podržavaju Dansku u pogledu teritorijalnog integriteta Grenlanda.
"Najvažnije je spriječiti daljnje akcije", zaključio je Stoltenberg, dodajući da je za budućnost NATO-a ključno jačati transatlantsku koheziju, bez obzira na to hoće li Sjedinjene Države i dalje ostati posvećen saveznik.