Na Fakultetu za saobraćaj i komunikacije u Sarajevu održan je okrugli sto pod nazivom "Da li proces stjecanja vozačke dozvole u Bosni i Hercegovini utječe na povećanje broja saobraćajnih nezgoda?". Tema ovog okruglog stola bila je analiza postojećeg sistema obuke vozača i njegov utjecaj na sigurnost u saobraćaju.
Ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine, Edin Forto, koji je prisustvovao događaju, istakao je kako je povećanje sigurnosti na cestama ključno za smanjenje broja nesreća, posebno naglasivši da u BiH svake godine zbog saobraćajnih nesreća pogine između 200 i 250 ljudi.
"To je dramatičan podatak. Bosna i Hercegovina je među posljednjima u Evropi po sigurnosti na cestama. Ovdje ne govorimo samo o administrativnim pitanjima, već o ozbiljnoj sigurnosti svih učesnika u saobraćaju", poručio je ministar Forto.
Pored analize trenutnog sistema obuke vozača, razgovaralo se o mogućnostima unapređenja obuke, licenciranja autoškola, instruktora, te o ulozi nadležnih institucija u primjeni postojećih propisa.