FINANCIJSKI HAOS

'Šume RS' na rubu bankrota: Sindikati tvrde da se preduzeće namjerno uništava

Raport
Piše: Raport
Suma

U „Šumama Republike Srpske“ vlada finansijski haos — plate kasne mjesecima, a sindikati upozoravaju na rasipanje miliona maraka i mogućnost namjerne propasti preduzeća radi preuzimanja koncesija nad šumama.

Prema saopćenju Sindikata zaposlenih, u 14 organizacionih dijelova ovog javnog preduzeća isplaćene su septembarske plate, u devet avgustovske, a u šest šumarija radnici su tek u oktobru dobili plate za juni. U tri šumarije, plata za jul još uvijek nije stigla.

Sindikalci tvrde da dugovi prema Poreskoj upravi, opštinama i izvođačima radova rastu, dok se približava zima i period smanjenog obima proizvodnje. Uz to, uskoro počinje otplata kredita i reprogram poreskih obaveza.

Milioni za nefunkcionalni sistem

Sindikat upozorava na, kako kažu, neopravdano rasipanje novca – dok radnici preživljavaju s minimalcem, uprava navodno plaća 7,2 miliona KM godišnje za održavanje nefunkcionalnog informacionog sistema, iako je ranije to koštalo tek 100.000 KM.

„Kako je moguće da za plate nema, a da se milioni troše na sistem koji ne radi?“, pitaju se sindikalci.

Rasprodaja imovine i otpuštanja

Prema informacijama iz Sindikata, planira se drastično smanjenje broja radnika, čak i do hiljadu otkaza, a govori se i o prodaji nepokretne imovine preduzeća. Sindikati upozoravaju da bi time „Šume RS“ mogle biti gurane u namjernu propast.

U međuvremenu, uprava još nije usvojila Pravilnik o stimulativnim otpremninama, dok sindikati traže da se sredstva za otpremnine obezbijede iz Budžeta RS jer preduzeće više „nema od čega“.

Sindikati: Na ivici smo štrajka

„Naša borba je borba za opstanak radnih mjesta, očuvanje prirodnih resursa i sprečavanje potpunog uništenja jednog od najvažnijih sektora u privredi RS“, poručuju sindikalci i upozoravaju da će, ako se stanje ne promijeni, izaći na ulice i pokrenuti štrajkove.

Šume RS Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu