sve se mijenja

Sumorna prognoza u njemačkoj maloprodaji: Praznična sezona podbacuje, sektor igračaka najviše strahuje

Raport.Ba
kupovina freepik
Foto: Freepik

Raspoloženje u maloprodajnom sektoru u Njemačkoj pogoršalo se u odnosu na prošlu godinu, pokazuju rezultati ankete Instituta za ekonomska istraživanja (Ifo) iz Minhena.

Njemački trgovci uglavnom očekuju slabu prodaju tokom predstojeće praznične sezone, a najteže pogođen čini se sektor igračaka, gdje je pesimizam posebno izražen.

Otprilike četvrtina anketiranih trgovaca smatra da će prodaja tokom božićnih i novogodišnjih praznika biti loša, dok samo 10 posto očekuje dobre rezultate.

Prema podacima Ifo instituta, raspoloženje u maloprodaji značajno je lošije nego prošle godine.

Istraživanje pokazuje da 42,2 posto trgovaca očekuje slabiju prodaju krajem ove godine u odnosu na isti period 2024., dok 35 posto očekuje slične rezultate kao lani. Samo sedam posto vjeruje da će prodaja biti bolja nego prošle godine.

Većina maloprodajnih sektora ulazi u prazničnu sezonu s pesimizmom, osim knjižara, gdje prevladava umjereni optimizam.

Posebno zabrinjavajući su podaci iz sektora igračaka, gdje oko polovine trgovaca predviđa lošije rezultate unatoč tradicionalno snažnoj prazničnoj potražnji, navodi se na web stranici Ifo instituta.

kupovina praznici Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu