Automobil je i dalje najvažnije prijevozno sredstvo u Njemačkoj, ali sve češće ostaje parkiran. Prosječno se svakim danom koristi sve manje, pokazuje studija koju je naručilo Ministarstvo saobraćaja.
Gotovo polovina automobila uopće se ne pali tokom prosječnog dana, dok je 2008. godine samo trećina vozila ostajala parkirana tokom dana. Istovremeno, ljudi sve više pješače.
Prema studiji, električni automobili gotovo se ne razlikuju od vozila s konvencionalnim motorima kada je riječ o obrascima korištenja, godišnjoj kilometraži i dužini pojedinačnih putovanja.
Prethodna studija iz 2017. pokazala je da su električni automobili uglavnom korišteni za kratke udaljenosti. Danas je udio dužih putovanja od 13 posto skoro jednak dužinama putovanja koja prelaze vozila s motorima s unutrašnjim sagorijevanjem.
Studija se, prema Ministarstvu, temelji na istraživanju provednom u više od 1000 gradova i općina diljem Njemačke. Između maja 2023. i juna prošle godine anketirano je više od 218.000 domaćinstava i oko 421.000 ljudi.