Vijesti

Švedska ministrica vanjskih poslova Maria Malmer Stenergard okončala posjetu BiH

Raport.Ba
l_f0a9e4f3ba51d76366b04c0e8ca0dc06

Švedska ministrica vanjskih poslova Maria Malmer Stenergard prisustvovala je obilježavanju 30. godišnjice genocida počinjenog u Srebrenici, kako bi odala počast žrtvama i preživjelima, saopšteno je iz Ambasade Švedske u BiH.

Tokom govora na komemoraciji, ministrica Malmer Stenergard izjavila je da "trideset godina nakon stravičnog genocida, shvatamo da je mir dragocjen i da se nikada ne smije uzimati zdravo za gotovo".

Dodala je da mir nije samo odsustvo sukoba.

''To je prisustvo pravde, jednakosti i međusobnog poštovanja. Rad na identifikaciji preostalih žrtava, osiguravanju nulte tolerancije prema negiranju genocida i privođenju počinilaca pravdi se nastavlja.'' - naglasila je.

Ministrica Malmer Stenergard sastala se 10. jula i s ministrom vanjskih poslova BiH Elmedinom Konakovićem. Istakla je dosljednu podršku Švedske očuvanju sjećanja na genocid u Srebrenici. Također su razgovarali o trenutnoj političkoj situaciji u zemlji. Ministrica je ponovila koliko je važno snažno prisustvo i angažman Švedske i Evropske unije u Bosni i Hercegovini, izražavajući ozbiljnu zabrinutost zbog dešavanja u Republici Srpskoj.

''Teritorijalni integritet, suverenitet i ustavni poredak BiH moraju se poštovati.'' - zaključila je Malmer Stenergard.

Elmedin Konaković Maria Malmer Stenergard Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu