euro 2024.

Švicarci aktuelne prvake Evrope poslali kući sa dva gola u mreži

Švicarska je prvi učesnik četvrtine finala Evropskog nogometnog prvenstva, nakon što je sa 2:0 savladala Italiju.

Iako su i kladionici i analitičari prednost u ovom dvoboju davali aktuelnom prvaku Evrope Italiji, izabranici selektora Luciana Spallettija danas su potpuno podbacili u srazu sa sjajnim Švicarcima.

Švicarska je reprezentacija od prve minute izgledala kompaktno i sigurno na terenu, te imala terensku inicijativu i bila bolji protivnik većim dijelom utakmice.

Freuler je pogodio za vodstvo Švicarske u 37. minuti susreta. Švicarci su napali preko lijeve strane, Vargas je poslao nisku loptu u sredinu, nakon prvog dodira Freulera odskočila je u zrak, a švicarski veznjak je zatim iz voleja matirao Donnarummu.

Već u prvim sekundama nastavka, Švicarci su uduplali prednost.

Italijani su krenuli s centra, ali Švicarci su im odmah uzeli loptu i došli pred gol. Vargas je prihvatio dodavanje na lijevoj strani, namjestio se na desnu nogu i sjajnim udarcem u dalji kut matirao je nemoćnog Donnarummu, koji je po drugi put morao po loptu u svoju mrežu.

Italijani su u 73. minuti uputili prvi šut u okvir gola Švicaraca, što dovoljno govori o igri Azzura.

Do kraja susreta mogli smo vidjeti jalove napade Italijana, koji im nisu donijeli ništa osim pakovanja kofera i vraćanja na Apenine, dok će Švicarci u četvrtinu finala i to potpuno zasluženo.