špijunaža ili prijetnja

Tenzije u svemiru rastu: Nova igra mačke i miša, ruski satelit opasno blizu američkog

Raport.Ba
satelit

Nedavno lansirani ruski satelit sve se više približava američkom satelitu za nadzor, što izaziva zabrinutost u Američkoj komandi za svemir (U.S. Space Command) da bi se moglo raditi o antisatelitskom oružju koje Rusija postavlja u orbitu, piše Gizmodo.

Satelit Kosmos 2588 lansiran je 23. maja u gotovo kružnu orbitu i našao se u neugodnoj blizini američkog satelita za nadzor, USA 338. Ovaj potez izazvao je sumnju da Rusija namjerno prati američki vladin satelit. Ovo nije prvi put da Rusija šalje „lukavi“ satelit koji prati druge objekte u orbiti, ali ovaj slučaj mogao bi biti povezan s kontroverznim ruskim antisatelitskim programom.

„Komanda za svemir može potvrditi da je Rusija nedavno lansirala satelit koji je završio u orbiti blizu američkog vladinog satelita“, izjavio je glasnogovornik Komande za Breaking Defense. „Rusija nastavlja istraživati, razvijati, testirati i raspoređivati niz sustava za borbu u svemiru koji prijete sigurnosti i stabilnosti domene. Kao i kod svih objekata u orbiti, USSPACECOM će nastaviti pratiti sve zabrinjavajuće ponašanje povezano s ovim lansiranjem.“

Kompanija za praćenje satelita Slingshot Aerospace izvještava da je Kosmos 2588 vjerovatno vojni inspekcijski satelit tipa NIVELIR, koji potencijalno nosi kinetičko oružje. Njegova blizina USA 338 „snažno sugerira da Kosmos 2588 aktivno prati ili ‘progoni’ američki satelit“, navodi se u njihovom saopćenju.

Prema podacima Slingshot Aerospace, Kosmos 2588 orbitira nešto višom putanjom i svakih otprilike četiri dana dolazi vrlo blizu USA 338. Dva objekta prolaze na udaljenosti od samo oko 100 kilometara jedan od drugog, kaže Marco Langbroek, astronom i stručnjak za svemirsku situacijsku svijest sa Univerziteta u Delftu.

O USA 338 se ne zna mnogo jer njegovi orbitalni podaci nisu javno dostupni, ali se pretpostavlja da je dio elektro-optičke izviđačke mreže američkog Nacionalnog ureda za izviđanje (NRO), poznate kao konstelacija Crystal.

Ovo nije prvi put da Rusija šalje satelit slične namjene. U aprilu 2023. ruski satelit pratio je klasificirani američki vojni satelit, a Kosmos 2558, lansiran u augustu 2022., postavljen je u istu orbitalnu ravninu kao i američki satelit USA 326. Još 2020. satelit Kosmos 2542 pratio je USA 245, elektro-optički špijunski satelit u niskoj Zemljinoj orbiti.

SAD takođe nisu bez greške. U junu 2017. američki vojni satelit USA 276 približio se Međunarodnoj svemirskoj stanici na udaljenost od samo 6,4 kilometra. Još ranije, 1998., hobisti su otkrili postojanje američkog satelita za koji se sumnjalo da se koristi za svemirsko špijuniranje.

Ruski sateliti smatraju se dijelom šireg ruskog razvoja oružja za uništavanje drugih objekata u svemiru. U novembru 2021. Rusija je uništila svoj stari sovjetski satelit u niskoj orbiti, stvarajući hiljade komada svemirskog otpada. Taj test potaknuo je Ujedinjene nacije na izradu rezolucije protiv testiranja antisatelitskih (ASAT) sistema, koju je inicirala Bidenova administracija nakon samonametnute zabrane SAD-a na takve testove. Za rezoluciju je glasalo 155 zemalja, dok je devet bilo protiv, uključujući Rusiju, Kinu, Kubu, Siriju i Iran.

„Ovo je četvrti put u posljednjih pet godina da Rusija lansira satelit u koplanarnu orbitu s američkim optičkim izviđačkim satelitom,“ napisao je Langbroek na platformi X. „Dakle, nije slučajnost – već namjera.“

satelit svemir Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu