Objava jedne radijske stanice izazvala je potpunu pomutnju i šok u dijelu Engleske nakon što je u eter emitovana vijest da je preminuo kralj Charles III. Ovu lažnu informaciju pratile su dramatične okolnosti: puštena je državna himna, a potom je uslijedila tišina i potpuni prekid programa.
Kako se ubrzo ispostavilo, riječ je o nesvakidašnjem i teškom gafu radijske stanice "Caroline", koja svoj program emituje na jugu Engleske i u regiji Midlands. Prema izjavama slušatelja, uobičajeni program je naglo prekinut, a voditelji su saopštili da se redovno emitovanje obustavlja, nakon čega je u eteru nastupila tišina koja je trajala punih 15 minuta.
Slučajno aktiviran protokol za smrt monarha
Šokirane slušatelje ubrzo je umirilo zvanično izvinjenje menadžmenta stanice, iz koje tvrde da je čitav haos izazvala tehnička greška u sistemu. Voditelj stanice Peter Moore pojasnio je na društvenim mrežama o čemu se zapravo radilo.
Zbog računarske greške u glavnom studiju, procedura predviđena za slučaj smrti monarha – koju sve britanske stanice drže u pripravnosti nadajući se da im nikada neće zatrebati – slučajno je aktivirana u utorak poslijepodne.
Time je greškom objavljeno da je kralj preminuo. Radio "Caroline" je potom utihnuo, baš kako to protokol u takvim situacijama i nalaže, što je bio znak ekipi da hitno vrati program i uputi izvinjenje javnosti. Moore je dodao da mu je izuzetno žao zbog uznemirenosti koju su prouzrokovali kako kraljevskoj porodici, tako i svojoj publici.
"Uletio sam u kuću: Čarli je prokleto mrtav!"
Mediji su prenijeli i urnebesne, ali i panične reakcije građana koji su u tom trenutku bili uz radio-prijemnike. Jedan od slušatelja opisao je dramu u svom domu, rekavši da je radio u garaži kada je čuo vijest i himnu. Uletio je u kuću vičući supruzi da je Čarli mrtav, na što ga je ona zbunjeno pogledala i odgovorila da je kralj samo dan ranije bio na televiziji, na poznatoj izložbi cvijeća.
Da je sa britanskim monarhom sve u najboljem redu potvrđuju i zvanične aktivnosti kraljevskog para. Upravo u utorak, kralj Charles III i kraljica Camilla stigli su u Belfast u svoju prvu ovogodišnju posjetu Sjevernoj Irskoj, nakon što su prethodni dan proveli na tradicionalnoj Kraljevskoj izložbi cvijeća u Chelseaju.