Predsjednik SAD Donald Trump izjavio je da će naložiti Pentagonu i drugim američkim agencijama da objave 'vladine dosjee povezane s vanzemaljcima i izvanzemaljskim životom'.
U objavi na platformi Truth Social, američki predsjednik je tvrdio da je njegova odluka donesena 'na osnovu ogromnog interesa javnosti' te je cijelu temu nazvao 'izuzetno zanimljivom i važnom'.
Napisao je: "Na osnovu ogromnog interesa javnosti, naložit ću ministru rata i drugim relevantnim odjelima i agencijama da započnu proces identifikacije i objavljivanja vladinih dosjea koji se odnose na vanzemaljski i izvanzemaljski život, neidentifikovane zračne fenomene (UAP), neidentifikovane leteće objekte (NLO), kao i sve druge informacije povezane s ovim izuzetno složenim, ali izuzetno zanimljivim i važnim pitanjima".
Objava je uslijedila samo nekoliko sati nakon što je Trump optužio Baracka Obamu da je otkrio povjerljive informacije tokom intervjua objavljenog u subotu, u kojem je bivši predsjednik rekao da vjeruje da vanzemaljci postoje.
Gostujući u podcastu Briana Tylera Cohena, Obama je rekao: "Postoje, ali ih nisam vidio i ne kriju se u Oblasti 51".
"Ne postoji nikakva podzemna baza, osim ako postoji ogromna zavjera i to su sakrili od predsjednika Sjedinjenih Država."
U objavi na Instagramu, 64-godišnjak je pojasnio da je mislio na to da su "velike šanse da negdje tamo postoji život", te je dodao da tokom svog mandata "nije vidio nikakve dokaze" o postojanju vanzemaljaca.
Upitan u četvrtak o Obaminim izjavama, Trump je rekao: "On to ne bi trebao raditi. Napravio je veliku grešku".
Na pitanje vjeruje li i on da vanzemaljci postoje, Trump je odgovorio: "Ne znam da li su stvarni ili nisu.
Nemam mišljenje o tome. Nikada ne govorim o tome. Mnogi ljudi govore. Mnogi ljudi vjeruju u to".